Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

6 produkt(ów)

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

6 produkt(ów)

Sprawdź również: Serwetki papierowe Obrusy Bieżniki i serwetki Świeczniki porcelanowe Szkatułki i tace lustrzane Serwetniki, serwetki i obrączki Patery na tort Maty na stół Dekoracje stołu

Podtalerze – atmosfera restauracji w domu

podkladka pod talerz na stolMówi się, że dobry gospodarz panuje nad każdym elementem spotkania. Kiedy więc chcemy zapewnić gościom atmosferę przypominającą klimat wytwornych lokali, warto skupić się nawet na najmniejszych detalach. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tzw. podtalerze. Są to dekoracyjne elementy zastawy. Jak sama nazwa wskazuje, ich miejsce znajduje się pod talerzem. Może nie są niezbędne, lecz nie da się ukryć, że ich obecność znacząco zmienia charakter spotkania, podkreśla jego wagę. Możemy być pewni, że sięgając po takie dekoracje, zamienimy zwykły obiad w gronie najbliższych w doświadczenie kojarzące się z pobytem w najlepszych światowych restauracjach.

Warto mieć na uwadze także to, iż podtalerze dekoracyjne mogą posłużyć również jako podkładka do świec zapachowych lub chociażby płatków kwiatów. Istnieje kilka inspirujących rozwiązań, w ramach których można wykorzystać podtalerze, nie musimy się ograniczać wyłącznie do ich pierwotnego zastosowania. Dekoracyjny charakter w połączeniu z oryginalnym zdobnictwem powoduje, że takie elementy kuchennego wyposażenia mogą stać się nieodzowną częścią salonowego wystroju.

Podtalerze dekoracyjne i ich funkcja

podkladka pod talerz okraglaChociaż o podtalerzach myśli się przede wszystkim jako o dekoracji, to nie powinniśmy zapominać, że mają one jasno określoną funkcję. Kiedy wyprawiamy huczne przyjęcie urodzinowe lub świąteczną kolację, sięgamy po najlepszy obrus, jaki tylko mamy. Nie chcemy oczywiście go poplamić, jednak podczas wspólnego jedzenia posiłków różnie bywa. Zawsze odrobina sosu skapnie poza talerz. Podtalerze złote są także po to, aby chronić obrus przed takimi zabrudzeniami.

O podtalerz można oprzeć sztućce, kiedy chcemy sięgnąć po jedzenie lub odejść na chwilę od stołu. Każdy na pewno nie raz był w niezręcznej sytuacji, gdy zostawiona na talerzu łyżka zsunęła się z niego, brudząc obrus. Płaskie podtalerze srebrne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie zakrzywiać się ku górze, sztućce nie będą więc nachylane w stronę stołu.

Gorące talerze mogą odbarwić obrus – zwłaszcza jeśli jest on wykonany z wyjątkowo delikatnego materiału. Nieestetyczne, ciemne kręgi to nie lada problem. Nie da się ich sprać, bo włókna są po prostu przypalone. W takiej sytuacji obrus nie nadaje się już do użycia.  Podtalerze są zatem rekomendowane osobom chcącym zabezpieczyć swój obrus przed różnego rodzaju zabrudzeniami.

Same podkładki natomiast nie stwarzają żadnych kłopotów w trakcie czyszczenia. Wystarczy przetrzeć je wilgotną gąbką z odrobiną płynu do naczyń. Najczęściej wykonuje się je w tworzywa sztucznego, dlatego niegroźne im najróżniejsze zabrudzenia. Srebrne czy złote podtalerze potrafią zrobić niemałe wrażenie na gościach, ponieważ pomimo materiału, z jakiego są wykonane – zachwycają swoim designem.  

Podtalerze dekoracyjne w praktyce

podkladka pod talerz czarna 33cmW takim razie, jak powinniśmy zabrać się za przygotowanie zastawy dla gości z uwzględnieniem podtalerzy? Nie musimy się specjalnie nad tym głowić. Jeśli przy stole siada pięć osób, tyle podstawek potrzebujemy. To właśnie od nich powinniśmy zacząć. Kładziemy je zatem na stole, a następnie na nich stawiamy talerze.

Ponieważ podstawki te stanowią element dekoracji, warto postawić na odmienną kolorystykę od reszty naczyń. Tym bardziej że jest z czego wybierać – złote podtalerze fantastycznie współgrają z zastawą o ciemnej barwie. Coraz popularniejsze są czarne elementy kuchennego wyposażenia, zatem jeśli to właśnie ten kolor dominuje u nas – złote podstawki są strzałem w dziesiątkę.

To oczywiście niejedyna opcja kolorystyczna, na jaką możemy się zdecydować. Piękno w domu oferuje także podtalerze srebrne, czarne czy czerwone. Tak szeroki wybór powoduje, że nawet entuzjaści nieoczywistych połączeń estetycznych znajdą w asortymencie rozwiązanie, które przypadnie im do gustu.

Warto pamiętać, że istnieją jasne zasady dotyczące ustawienia podtalerzy. Odległość ich krawędzi od brzegu stołu powinna być nie większa niż jeden centymetr. Oczywiście nie musimy odmierzać tego co do milimetra, natomiast warto pamiętać, żeby nie stawiać podkładek równo z krańcem stołu. Zauważmy też, że podtalerze mają większą średnicę od talerza do dania głównego. Fakt ten ma niemałe znaczenie w sytuacji, kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią i zależy nam na możliwie jak największym komforcie gości. Gdy widzimy, że zaczyna brakować przestrzeni, dobrym pomysłem może okazać się dostawienie drugiego stołu.

Sklep Piękno w domu proponuje swoim nabywcom podtalerze o średnicy 33 centymetrów, dzięki czemu położymy na nich nawet największy talerz, jakim dysponujemy. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem.