Gadżety i akcesoria niezbędne w kuchni

Gadżety i akcesoria niezbędne w kuchni

Podstawowe sprzęty kuchenne takie jak garnki, sztućce czy talerze znajdziemy w każdej kuchni. Są one niezbędne do gotowania i serwowania potraw. Poza nimi przydadzą się również wszelkiego rodzaju akcesoria kuchenne. Część z nich jest niemal niezbędna i bardzo intensywnie użytkowana, ot takie kuchenne „must have“. Inne to typowe gadżety, które często lądują na dnie kuchennej szuflady i tylko z rzadka zostają wykorzystywane w kuchennych zmaganiach.

 

Wybór które z narzędzi są dla nas niezastąpione jest subiektywny i indywidualny. Każdy może wskazać inne w zależności jakie potrawy najczęściej przygotowuje i jakie czynności sprawiają mu problem.

Wybierając wyposażenie do kuchni warto również zwrócić uwagę na ich wygląd. Warto postarać się tak dobrać wszelkiego rodzaju sprzęty (garnki, zastawę, akcesoria), aby wszystko ze sobą współgrało. Wiele akcesoriów kuchennych jest nie tylko funkcjonalnych, ale również z powodzeniem może stanowić element dekoracyjny, który doskonale dopełni wystrój kuchni.

Akcesoria silikonowe

Wszelkiego rodzaju silikonowe akcesoria kuchenne od lat szturmem zdobywają serca amatorskich i zawodowych kucharzy. Kolorowe, designerskie i do tego funkcjonalne. Do wyboru są wszelkiego rodzaju sitka, szpatułki, pędzelki, formy do pieczenia ciast i babeczek czy maty silikonowe.

Foremka do wycinania i lepienia pierogów Foremka do wycinania i lepienia pierogów

Ogromną zaletą silikonu jest fakt że można go zarówno zamrażać, jak i w nim piec. Silikonowe formy do pieczenia mają tą ogromną zaletę że bez trudu wyciągniemy z niej wypiek, a po umyciu zwiniemy w rulonik, oszczędzając miejsce do ich przechowywania.

Odporność na wysokie temperatury pozwala na wykorzystanie silikonu m.in. do produkcji chwytaków do przenoszenia gorących garnków czy wykańczania brzegów szpatułek i łopatek, dzięki czemu nie rysują teflonowych powierzchni garnków i patelni.

Niewątpliwą zaletą silikonowych akcesoriów jest także ich nowoczesny design i szeroka gama barw. Dzięki temu bez problemy dopasujemy je do wyposażenia i kolorystyki naszej kuchni, tworząc spójną całość.

Akcesoria do pieczenia

Dobra wiadomość dla miłośników pieczenia jest taka, ze dostępne na rynku akcesoria do pieczenia to prawdziwa symfonia możliwości. Do wyboru mamy ogromną ilość wszelkich form i foremek we wszystkich możliwych kształtach i kolorach. Upieczenie ciasta w kształcie serca czy głowy Myszki Micky to żadna trudność.

Rozdrabniacz (siekacz) do ciasta i masła Rozdrabniacz (siekacz) do ciasta i masła

Do przygotowania różnych kremów i mas niezastąpiona będzie rózga kuchenna, która świetnie rozprowadza grudki i powoduje że masa jest gładka i kremowa. Nie do przecenienia jest również silikonowa łopatka, która idealnie zbiera ciasto czy krem z ścianek miksera a także świetnie rozprowadza je w formie.

Dla miłośników ciast kruchych powstały nieocenione siekaczki. Ciasto kruche jak wiadomo nie lubi ciepła rąk i zagniatając go powinno się to robić szybko, by nie ogrzewać zawartego w cieście masła. Siekaczki do ciasta sprawdzają się do tego idealnie, gdyż dużą cześć zagniatania możemy wykonać bez dotykania ciasta.

Przy dekorowaniu ciast, tortów i babeczek doskonale sprawdza się szpryca lub rękaw cukierniczy z fantazyjnymi końcówkami. Pozwalają one na dowolną dekoracje wypieków słodkimi masami. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Wsród bardzo pomocnych gadżetów nie sposób wymienić również: przesiewacza do mąki, silikonowej stolnicy czy różnej wielkości dzbanków z miarką.

Akcesoria do zadać specjalnych

W kuchni wykonujemy wiele różnych czynności. Jeśli odnosisz wrażenie, że niektóre z nich zabierają Ci zbyt dużo czasu, warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego narzędzia, które ułatwi nam pracę. Jeśli możemy ułatwić sobie czynności kuchenne dlaczego tego nie robić?

Krajalnica do jajek Krajalnica do jajek

W sprzedaży dostępne jest mnóstwo gadżetów, które mogą ułatwić i umilić kuchenne czynności. Wiele z nich ma stosunkowe wąskie spektrum stosowania i nie każdemu będzie nam potrzebne. Nie musimy kupować wszystkiego, co jest dostępne na rynku, ale wybrać te przyrządy które ułatwią nam codziennie funkcjonowanie.

Drylownica do wiśni Drylownica do wiśni

Jeśli pijecie co rano (lub choćby co weekend) sok wyciskany z świeżych pomarańczy z pewnością przyda nam się specjalna wyciskarka. Jeśli często korzystamy z świeżych przypraw pomoże nam kamienny czy ceramiczny moździerz. Miłośnikom jajek z pewnością przyda się natomiast krajalnica czy foremki do przygotowywania sadzonych jajek w fantazyjnych kształtach. A amatorom pierogów foremki, dzięki którym lepienie fantazyjnych brzegów nie zajmie nam wiele czasu.

W sezonie owocowym miłośnikom owocowych przetworów z pewności przyda się drylownica. To urządzenie to prawdziwe zbawienie kiedy na kuchennym blacie czeka na pozbawienie pestek kilka kilogramów owoców.

Absolutnym niezbędnikiem, bez którego nie ma żadnej pracy w kuchni jest dobra, ostra obieraczka do warzyw i owoców. Wierzcie że obranie ziemniaków do obiadu czy warzyw do zupy zajmuje z jej użyciem tylko ułamek czasu, który poświęcilibyśmy obierając tradycyjnie nożem.

Mnogość i różnorodność gadżetów kuchennych powoduje że nie sposób je wszystkie wymienić, a co więcej posiadać. Wybierzmy więc takie, które dla nas będą najbardziej przydatne i cieszmy się przygotowywaniem potraw z naszymi małymi pomocnikami.

Przeczytaj również