Garnek do pieczenia i zapiekania w piekarniku? Tak, to Valdinox Expert

Garnek do pieczenia i zapiekania w piekarniku? Tak, to Valdinox Expert

Dania pieczone lub zapiekane w... garnku. Próbowaliście użyć kuchennego garnka do przygotowania potraw w piekarniku? Z reguły raczej używamy brytfann, naczyń żaroodpornych czy blach do pieczenia. A gdyby okazało się, że nie trzeba smażyć w jednym naczyniu, dusić w innym, a zapiekać w jeszcze innym? Testujemy garnek z kolekcji Expert marki VALDINOX.

 

Przygotowywanie domowych posiłków, szczególnie tych "jednogarnkowych", często łączy w sobie smażenie, duszenie czy pieczenie. Składniki popularnych zapiekanek ziemniaczanych, makaronowych czy innych najpierw właśnie podsmażamy, a dopiero potem wkładamy do piekarnika. Wiąże się to zazwyczaj z użyciem kilku naczyń, garnków czy patelni. Mniej miejsca, więcej mycia i sprzątania, przekładanie składników z jednego naczynia do drugiego. Na co dzień nie zastanawiamy się, czy cały ten proces można byłoby jakoś uprościć, ułatwiając sobie życie, oszczędzając czas, energię, środki do mycia naczyń itp. Czy dałoby się przygotowywać takie dania szybciej, oszczędniej i bardziej ekologicznie.

Ale gdy już dojrzejecie do decyzji o wymianie swoich naczyń kuchennych, warto pamiętać, że garnki potrafią nie tylko gotować, smażyć i dusić potrawy. Odpowiednio wybrane, pomogą Wam też w przygotowaniu dań pieczonych i zapiekanych, bo nadają się do włożenia do piekarnika i używania w wysokich temperaturach. Nie warto przy tym kierować się przypadkowymi opiniami - gdy wyczytaliśmy gdzieś w internecie, że jakieś garnki nadają się do pieczenia, bo nieznana nam osoba włożyła je do piekarnika i... nic się nie stało. "Nic się nie stało" nie jest żadnym argumentem, bo czasem to, co się "stało" (z garnkiem czy z właściwościami potrawy) może być niewidoczne gołym okiem lub od razu.

 

Garnek Valdinox Expert i wołowina zapiekana z ryżem i warzywami Garnek Valdinox Expert i wołowina zapiekana z ryżem i warzywami

 

Jedyną wskazówką, czy garnek może być używany do pieczenia czy zapiekania w piekarniku, jest wyraźne wskazanie producenta. Jeszcze lepiej, jeśli jest to producent uznany, z marką o dobrej opinii. My postanowiliśmy przetestować "na sobie" właśnie taki garnek, marki VALDINOX, istniejącej na polskim rynku już od ładnych paru lat. Kolekcja Expert jest elegancka pod względem designu, świetnie wykonana technologicznie, z bardzo dobrą szwajcarską powłoką Ilag, a zarazem niezwykle praktyczna. Ta praktyczność to m.in. właśnie fakt, że garnki z kolekcji Expert mogą być używane także w piekarniku - aż do temperatury 230 stopni.

Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem w sosie pomidorowym Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i jajkiem w sosie pomidorowym

Na co dzień produkty marki VALDINOX oferujemy i polecamy Wam, naszym Klientom, tym bardziej więc chcieliśmy pokazać Wam zastosowanie garnków z kolekcji Expert w praktyce. Przygotowaliśmy więc trzy różne, faktyczne przepisy na dania obiadowe, które wymagały zarówno smażenia, jak i zapiekania w piekarniku. Do testu użyliśmy płaskiego garnka (rondla) o pojemności 3,5 L, który ze względu na niski i szeroki kształt świetnie sprawdza się również jako głęboka patelnia z dwoma uchwytami. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, testując nie tylko garnek i przepisy, ale także końcowy efekt, czyli gotowe dania :)

Jako przepisów testowych użyliśmy dwóch zapiekanek (ziemniaczanej i makaronowej) oraz przepisu rodem z kuchni chińskiej, czyli wołowiny zapiekanej z warzywami w sosie teriyaki. Najpierw garnek służył nam tradycyjnie, do podsmażania wszystkich, lub kolejnych składników osobno, a następnie przeprowadziliśmy "próby ognia", czyli wstawialiśmy garnek do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i przez przepisowy czas zapiekaliśmy dania do uzyskania końcowego efektu.

Jak sprawdza się garnek Expert w piekarniku? Przede wszystkim zdał test wytrzymałościowy. Naczynie bez problemu wytrzymało nawet 1,5-godzinne zapiekanie, w żaden sposób się nie odkształciło, w żaden sposób nie ucierpiała też szwajcarska powłoka garnka. Wykonane ze specjalnego silikonu uchwyty garnka także nie zostały w żaden sposób uszkodzone, nawet pomimo tego że do piekarnika garnek wchodził niemal "na styk", po bokach zostawało jedynie kilka centymetrów odstępu pomiędzy uchwytami garnka a rozgrzanymi ściankami piekarnika. No i co ważne, szerokie, dobrze zaprojektowane uchwyty bardzo ułatwiają wstawianie, a szczególnie wyciąganie gorącego naczynia z równie gorącego piekarnika.

Kolekcja Expert to garnki o bardzo odpowiedniej grubości ścianek i dna - szybko się nagrzewają i długo trzymają temperaturę. Co istotne, nagrzewają się też równomiernie, co mieliśmy okazję sprawdzić, testując jakość zapiekanych w garnku potraw. Zapiekły się one bardzo symetrycznie, nie wykazując objawów przypalenia w żadnym miejscu przywierania do garnka. Nawet bardzo długo pieczona chińska wołowina nie sprawiła, że do powłoki garnka cokolwiek przywarło. Po opróżnieniu naczynia, nadawało się ono jedynie do standardowego mycia, nie było żadnej mowy o potrzebie czyszczenia przywarć czy przypaleń.

 

Zapiekanka makaronowa w garnku Valdinox Expert

 

Obie zapiekanki zapiekły się po prostu idealnie, z wierzchu otaczając się lekko brązowym kolorem przypieczonych składników, a wewnątrz zachowując kruchość i miękkość. Dodatkową zaletą garnka Expert okazał się też jego świetny wygląd oraz wygodny, niski i szeroki profil, co łącznie sprawia, że zapieczone danie możemy postawić na domowym stole, nie wyjmując go z garnka. Parujący smakowitymi aromatami garnek VALDINOX Expert będzie dodatkowym, klimatycznym dodatkiem do rodzinnego posiłku. Musimy to powiedzieć - to naczynie prezentuje się świetnie :)

"Piekarnikowy" test garnków z linii Expert wypadł nam znakomicie. Bez żadnych wątpliwości możemy polecić je wszystkim Wam, które szukacie eleganckich, wygodnych i praktycznych naczyń do swojej kuchni. Pełną ofertę naczyń z tej kolekcji znajdziecie w naszym sklepie internetowym, a jeśli szukacie pełniejszych informacji o niej - polecamy inny nasz artykuł. Kulinarne przygody w kuchni to dla nas (i jesteśmy pewni - dla wielu z Was) sposób na spełnianie swoich pasji, a z tymi naczyniami przyjemność i wygoda są jeszcze większe.

Efekty kulinarne naszych testów możecie zobaczyć na zdjęciach. A przy okazji mamy dla Was trzy przetestowane przepisy na dania zapiekane w piekarniku:

 

Przeczytaj również

Przydatne produkty