Garnki do gotowania na parze - jak wybrać najlepsze?

Garnki do gotowania na parze - jak wybrać najlepsze?

Garnek do gotowania na parze to dziś standardowe wyposażenie każdej kuchni. Potrawy przygotowywane na parze szturmem zdobyły nasze serca, powoli stając się niemal standardem, szczególnie wśród tych z nas, którzy dbają o zdrowe odżywianie i styl życia.

 

Dania przygotowywane na parze nie tracą witamin i soli mineralnych, które nie są wypłukiwane z poszczególnych składników. Gotowane w specjalnych garnkach potrawy nie potrzebują też zwykłej ilości soli do doprawiania, a także przygotowywane są bez użycia tłuszczu. To wszystko sprawia, że są o wiele zdrowsze dla naszego organizmu niż te same potrawy smażone, czy nawet gotowane w wodzie.

 

Roladki z kurczaka, przygotowywane na parze Roladki z kurczaka, przygotowywane na parze

JAK DOBRAĆ GARNEK DO GOTOWANIA NA PARZE?

Garnki do gotowania na parze składają się z kilku poziomów z sitkami, na których układamy przyrządzane produkty. Więcej poziomów to więcej możliwości jednoczesnego gotowania większej ilości różnych składników, które układamy tak, aby było ich więcej na poziomach wyższych - dzięki temu zapewnimy odpowiedni dostęp pary na wszystkie poziomy garnka.

Garnki do gotowania na parze, wykonane ze stali nierdzewnej, są najpopularniejsze. Stal nierdzewna jest trwała i odporna na uszkodzenia i zarysowania, a także łatwa w utrzymaniu. Zapewnia też absolutną ochronę przyrządzanych potraw - w żaden sposób nie reaguje z żywnością. Garnki wykonane ze stali nierdzewnej mają też stosunkowo małą wagę, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu na co dzień.

Ważną cechą garnków do gotowania na parze jest ich głębokość - muszą zapewniać odpowiednią ilość miejsca na produkty znajdujące się na sitku. Z reguły nie są to więc garnki płaskie, raczej należą do tych głębokich. Grubość i jakość stali ma także duże znaczenie - grubsza stal oznacza lepszą wytrzymałość i dłuższe trzymanie ciepła.

Garnek do gotowania na parze obowiązkowo powinien być wyposażony w przykrywkę (najlepiej szklaną) z otworem odpowietrznika, który zapewnia odprowadzanie nadmiaru pary z urządzenia, a także prawidłowy jej obieg wewnątrz garnka. Dobrze, jeśli posiada także odpowiednio skonstruowane uchwyty do przenoszenia - uchwyty z nakładkami (np. silikonowymi) dają większy komfort i zmniejszają możliwość oparzenia rąk przy podnoszeniu gorącego garnka.

 

Ziemniaczki gotowane na parze Ziemniaczki gotowane na parze

GOTOWANIE NA PARZE NA RÓŻNYCH KUCHENKACH

Dla każdego użytkownika kluczowym pytaniem jest także to, czy wybrany garnek do gotowania na parze nadaje się do kuchenki przez niego posiadanej. Warto to sprawdzić przed zakupem, choć większość dostępnych dziś na rynku garnków ze stali nierdzewnej z powodzeniem działa na wszystkich źródłach ciepła.

Na parze potrawy możemy przygotowywać na każdej kuchence, także indukcyjnej - nie ma to znaczenia dla samego procesu gotowania na parze. Jedynym warunkiem jest to, by sam garnek był przystosowany do posiadanego przez nas rodzaju kuchenki.

 

NAKŁADKI I SITKA DO GOTOWANIA NA PARZE

Do gotowania na parze można użyć każdego posiadanego garnka, nie tylko tych specjalnie do tego skonstruowanych. Ważne jest, aby spełniał kilka warunków - był odpowiednio głęboki i posiadał pokrywkę z odpowietrznikiem (tę też można dokupić). Do takiego garnka dobieramy wtedy samo sitko (nakładkę) do gotowania na parze, które możemy wygodnie powiesić wewnątrz garnka.

Tak "zbudowany" zestaw do gotowania na parze w zupełności spełni wszystkie warunki zdrowego i smacznego przygotowywania posiłków. Choć będzie nas nieco ograniczał ze względu na tylko jeden poziom garnka do wykorzystania. Jeśli więc zamierzasz często przygotowywać posiłki na parze lub przygotowywać je dla więcej niż jednej osoby - warto od razu zaopatrzyć się w specjalizowany garnek do gotowania na parze - będzie się z nim "pracować" o wiele wygodniej, a czas przygotowywania potraw znacznie się skróci.

 

Przeczytaj również

Przydatne produkty