Hampton – styl nadmorskich kurortów

Hampton – styl nadmorskich kurortów

W domowym zaciszu powinno się przede wszystkim dobrze wypoczywać po ciężkim dniu. A co lepiej wpływa na komfort i nastrój niż piękna, domowa aranżacja i stonowane kolory? Styl Hampton zaczerpnięty z estetyki nadmorskich, luksusowych kurortów z Long Island, jest coraz popularniejszy w europejskich domach.

 

Skąd wywodzi się styl Hampton?

Harmonijny, spokojny, ale i luksusowy i pełen ponadczasowej elegancji – tak w kilku słowach można scharakteryzować styl Hampton. Warto jednak wspomnieć skąd się wziął. Swoją nazwę zawdzięcza nadmorskiej grupie miejscowości Hamptons na Long Island, do której – zwłaszcza wakacyjną porą – przyjeżdżają zamożni mieszkańcy Nowego Yorku (i nie tylko). Kurort znany jest z ekskluzywnych posiadłości umiejscowionych nad samym morzem. To właśnie te domy oraz ich aranżacja są kolebką stylu zwanego Hampton. Trzeba pamiętać, że wnętrza tych rezydencji – choć bogate i urządzone z wysokim, dekoratorskim gustem – mają służyć przede wszystkim wakacyjnemu wypoczynkowi. Delikatna, morska bryza, szum fal i słońce odbijające się w złocistym piasku – te ważne elementy krajobrazu na Long Island, musiały wpłynąć na estetykę posiadłości. Z tego powodu aranżacyjnie nawiązują do marynistycznego stylu, ale zdecydowanie w bardziej eleganckiej odsłonie. We wnętrzach tych ma się przede wszystkim doskonale wypoczywać, a one same wraz z rajskim, nadmorskim otoczeniem, mają dawać wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku. Ta zamożna, marynistyczna estetyka polskim miłośnikom aranżacji wnętrz dała się poznać za sprawą filmu Lepiej późno niż później i seriali Grace i Frankie czy Zemsta, w których styl ten widoczny jest w całej okazałości.

Na Long Island, podczas letnich, wakacyjnych miesięcy, zamieszkuje czołówka amerykańskiego Forbesa, jednak namiastkę tej bogatej stylistyki, za sprawą barw i dodatków, można osiągnąć w znacznie mniejszych domach.

Co to jest styl Hampton i co go charakteryzuje?

Zastawa w stylu Hampton

Hampton nazywany jest ekskluzywnym stylem marynistycznym, bo w tej estetyce dominują bogate dodatki i wyszukane meble, które tworzą wysublimowaną wersję nadmorskiego kanonu aranżacyjnego.

  • Barwy i przestrzeń – to dwa kluczowe elementy stylu Hampton. Kolory aranżacji wnętrz są jasne, przytłumione, a nawet rozbielone: pastele, beże, błękity, granaty i szarości królują w tej estetyce. To także one znacząco wpływają na przestrzeń. Owszem, luksusowe rezydencje na Long Island charakteryzują się dużymi pomieszczeniami, jednak w mniejszych wnętrzach kolory te optycznie je powiększają. Taka aranżacja jest odzwierciedleniem piaszczystej plaży i morza, bo rezydencje i ich wnętrza w rozbielonych kolorach stylistycznie zlewają się z tamtejszym krajobrazem. Barwę i przestrzeń w estetyce Hampton rozpatrywać można również na gruncie psychologicznym, gdyż takie połączenie, stworzone przez najlepszych dekoratorów wnętrz, korzystnie wpływa na komfort, wyciszenie i prawdziwy relaks.

 

  • Światło i świeżość – w oryginalnej estetyce Hampton ogromną rolę odgrywa światło, które wpuszcza się do pomieszczeń za sprawą wysokich okien. Te zwyczajowo wychodzą na morze, czym dodatkowo, optycznie powiększają przestrzeń. W mniejszych pomieszczeniach można uzyskać podobny efekt. Ważne, aby okien nie zasłaniały ciemne i ciężkie zasłony oraz dodatki. Mile widziane są za to kotary z delikatnego i przewiewnego materiału. Ten mały, a jakże ważny element, będzie dodawał pomieszczeniu lekkości, świeżości i naturalnego światła.

 

  • Naturalne dodatki i materiały – styl Hampton to swego rodzaju ucieczka od wielkomiejskiego zgiełku, dlatego w estetyce tej królują nie tylko motywy marynistyczne, ale też naturalne. Drewniane, wiklinowe czy rattanowe meble i dodatki przełamują jasne barwy i jeszcze mocniej podkreślają wakacyjny oraz relaksacyjny klimat tej estetyki. W otoczeniu przyrody dobrze się wypoczywa, dlatego w aranżacji w stylu Hampton nie powinno zabraknąć roślinności. Ponadto w estetyce tej mile widziane są drewniane podłogi lub panele imitujące drewno.

 

  • Wygoda oraz elegancja – jeśli styl ten ma wpływać korzystnie na relaks, to nie może w takich wnętrzach zabraknąć wygodnych, rozłożystych sof i bujanych foteli. Oczywiście, elementy te powinny odzwierciedlać elegancki i bogaty styl.

 

  • Delikatność i lekkość – meble i dodatki w estetyce Hampton nie mogą być toporne. Nie sprawdzą się tu ciężkie, dębowe komody czy przesycone kolorami elementy dekoracyjne. Styl ten stawia na delikatne barwy, białe meble i dodatki w stonowanych odcieniach. Wszystkie te elementy tworzą spójną całość, wzajemnie się uzupełniają i tworzą klimat wakacyjnego kurortu.

 

  • Morskie motywy – estetyka ta kojarzy się z nieco bogatszym domkiem na plaży, w którym nie brakuje lazurowych i piaskowych barw. Marynistyczna stylistyka widoczna jest także w delikatnych dodatkach: szklanych latarniach, lnianych sznurach, rattanowych fotelach, błękitnych poduszkach czy muszlach, które wypełniają świeczniki.

 

Szklana latarenka Szklana latarenka
  • Tkaniny i wzory – styl Hampton charakteryzuje się motywem błękitno-białych, beżowych lub szarych pasów, marokańską koniczyną, wzorem chevron (zygzak). Taki motyw pojawia się przede wszystkim na wysokiej jakości tkaninach, z których uszyte są zasłony, czy poduszki. Wzór ten można również znaleźć na dywanach, sofach czy tapetach.
Poszewka na poduszkę w stylu Hampton Poszewka na poduszkę w stylu Hampton

Stylistyka Hampton w kolekcjach Altom Design

Styl Hampton jest przemyślany, na swój sposób wyrafinowany, ale też ponadczasowy. To dlatego, że charakteryzują go kontrastowe, naturalne i harmonijne barwy oraz motywy, które nie są przemijającymi trendami. Takie cechy posiadają także kolekcje porcelany i tekstyliów od marki Altom Design, które swą estetyką nawiązują do stylu Hampton.

    • Kolekcja Good Life – to kolekcja porcelany, która łączy w sobie tak zwany styl Modern Hampton & Glamour. Złoto, granat, biel oraz dekoracja, która kojarzy się z amerykańską estetyką. Zestaw tej porcelany dostępny jest w dwóch zdobieniach, które są połączeniem elegancji i luźnego stylu. Elementem wyróżniającym się w tej linii jest granatowa, fakturowana dekoracja oraz „pikowany” napis „Good style, good life”. Kolekcja ta doskonale wpisuje się w styl Hampton, dzięki wyrafinowanym, złotym zdobieniom, które nadają jej luksusowego wyrazu.
Duża filiżanka do kawy i herbaty Duża filiżanka do kawy i herbaty
  • Kolekcja Hampton – już sama nazwa tej kolekcji porcelany i tekstyliów nawiązuje do stylistyki z Long Island. Dekoracja kubków oraz poszewek kolorami i motywami bezpośrednio wpisuje się w stylistykę Hampton. W kolekcji tej króluje biel i granat, a także wzory, które charakterystyczne są w tej nadmorskiej stylistyce.
Kubki do kawy i herbaty Kubki do kawy i herbaty

Stylistykę Hampton, kojarzoną z luksusowymi rezydencjami usytuowanymi nad brzegiem morza, z powodzeniem można osiągnąć także w aranżacjach wnętrza naszych europejskich mieszkań czy domów. Kluczem do uzyskania tej estetyki jest zastosowanie odpowiednich, stonowanych i jasnych barw, które będą powiększały przestrzeń. Do tego lekkość i wygoda wyrażona w miękkich sofach, na których powinny znaleźć się puchowe poduszki, meblach w jasnych lub naturalnych kolorach oraz dodatkach nawiązujących do motywów przyrody i marynistycznych klimatów.

Zastawa w stylu Hampton Zastawa w stylu Hampton

Przeczytaj również

Przydatne produkty