Jak dbać o sztućce ?

Jak dbać o sztućce ?

Kupując sztućce mamy nadzieję na to, że pozostaną ładne i błyszczące przez długi czas. Wydaje się, że kwestia pielęgnacji sprowadza się do ich umycia. Jednak żeby cieszyć się swoim kompletem sztućców przez lata trzeba nieco pomóc szczęściu i prawidłowo je pielęgnować. Nie jest to ani skomplikowane ani pracochłonne, wymaga jedynie odrobiny wiedzy i konsekwencji.

 

Oczywistą sprawą jest dobór sztućców dobrej jakości. Trudno oczekiwać po tanim wyrobie z niskiej jakościowo stali, aby przez dłuższy czas pozostawał błyszczący i bez rdzawych zacieków. Jakość wyrobu (a konkretnie stali z której jest wyprodukowany) w sposób bezpośredni przekłada się na żywotność produktu. Oczywiście sztućce ze stali wyższej klasy (18/10 czy 18/8) również mogą korodować, jednak przy właściwej pielęgnacji z pewnością posłużą latami.

Jak dbać o sztućce ? Jak dbać o sztućce ?

Najczęściej do nowo zakupionych zestawów sztućców dołączana jest ulotka, zawierająca informacje na temat pielęgnacji i sposobu przechowywania. Warto w pierwszej kolejności zaczerpnąć wiedzę z tego źródła. Nowo zakupione sztućce dobrze jest przed pierwszym użyciem umyć w letniej wodzie z delikatnym detergentem.

Dbając o długą żywotność sztućców pamiętajmy o kilku ważnych wskazówkach:

Jedną z podstawowych jest nie pozostawianie resztek jedzenia na sztućcach. Temat wydaje się oczywisty, ale mimo tego wielokrotnie zdarza nam się pozostawiać narzędzia po posiłku narażone na wyschnięcie. Niezależnie od tego, czy będziemy je myli ręcznie czy w zmywarce, zanim pozostałości jedzenia zdążą zaschnąć dobrze jest je spłukać.

Zmywanie zaschniętych resztek jest trudne i często wymaga użycia silniejszych środków czyszczących lub twardych zmywaków. A to może uszkodzić powierzchnię metalu, powodując mikro-zarysowania, w których będą gromadzić się zanieczyszczenia, a sztućce stracą blask.

Mimo, iż producenci dopuszczają mycie sztućców w zmywarce, dużo delikatniejsze będzie mycie ręczne z użyciem miękkiej gąbki lub szmatki i delikatnego detergentu. Jeśli zabrudzenia nie ustępują, możemy sięgnąć po mocniejsze środki. Unikajmy jednak tych, które mogą powodować zarysowania stali - jak choćby mleczka z mikrogranulkami, a także metalowe zmywaki.

Decydując się na mycie narzędzi w zmywarce, umieszczajmy je w dostosowanym do tego celu koszyku, zawsze ostrzem do dołu. Po zakończeniu programu myjącego uchylmy na kilka minut drzwiczki zmywarki i pozwólmy odparować parze wodnej. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zacieków nie tylko na sztućcach, ale również szklanych naczyniach.

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na mycie ręczne czy w zmywarce, czyste sztućce warto wypolerować miękką ściereczką. Dzięki temu upewnimy się, że sztućce są nie tylko dobrze wysuszone, ale również błyszczące. Do polerowania świetnie sprawdza się bawełna, flanela czy mikrofibra.

Dobrze wyczyszczone i wypolerowane sztućce stołowe przechowujmy w dostosowanych do tego celu pojemnikach z przegródkami. Pozwoli to nie tylko na łatwą nawigację w kuchennej szufladzie, ale również ograniczy możliwość uszkodzenia. Szczególnie cenne sztućce - jak choćby rodzinne pamiątki - warto pakować w osobne woreczki lub owijać pojedynczo w kawałek miękkiej bawełny.

 

 

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE
Pon.Pt.: 8.00 - 16:00

+48 601 900 967

Zapisz się do newslettera

odbierz rabat 10% na pierwsze zakupy!