Jak karnawał to zabawa!

Jak karnawał to zabawa!

Okres karnawału to wyjątkowy czas. Dlaczego? Ponieważ w karnawale chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę! Imprezy mają być głośne i kolorowe. Kreacje pełne blasku i cekinów. A wśród karnawałowych trunków mają królować kolorowe drinki, zarówno te alkoholowe oraz bez procentów. Wśród gości na karnawałowym przyjęciu, na pewno znajdą się także zwolennicy wina czy piwa. Możliwości jest wiele. Również dlatego, że Polacy coraz chętniej eksperymentują ze smakami. Karnawał to najlepsza okazja, aby wypróbować nowe receptury.

Istnieje wiele przepisów na przygotowanie fantazyjnych drinków. Smak trunku, ważny jest tak samo, jak sposób jego podania. Do każdego napoju powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj szklanek lub kieliszków. Ponadto, aby podkreślić specyfikę danego napoju, warto także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór dodatków.

Jak podawać rozmaite trunki?

Różne gatunki alkoholi i napojów powinno podawać się gościom w odpowiednio określonych gramaturach i proporcjach. Aby właściwie docenić charakter trunku potrzebny jest odpowiednio dobrany kształt kieliszka czy szklanki. To on odpowiada za przepływ napoju, a więc za to jakich walorów smakowych nam  dostarcza. O jakości kieliszka decyduje forma, wielkość, średnica krawędzi i sposób wykończenia.

Zestaw kieliszków do wina i szampana czarne nóżki

Kieliszek do szampana

Już w Sylwestra przypominamy sobie o szampanie. Chętnie wznosimy nim różne toasty także w karnawale. Kieliszek do szampana charakteryzuje się smukłą i wysoką sylwetką. Mała średnica czaszy powoduje powolne uwalnianie pęcherzyków gazu, które tworzą cienką stróżkę podziwianą przez wielu koneserów. Kieliszki do szampana powinny być wąskie, smukłe i wystarczająco wysokie, aby trunek mógł swobodnie musować. Doskonała przeźroczystość kieliszka uwypukli złocisty kolor szampana.

 

Kieliszek do wina

Wino idealnie sprawdzi się w każdej sytuacji, również podczas przyjęcia karnawałowego. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wina: białe i różowe podawane do dań rybnych i owoców morza oraz czerwone do dziczyzny, ostrych serów lub czerwonego mięsa. Kieliszek o większej objętości  około 330 ml przeznaczony jest do wina czerwonego. Posiada on szerszą czaszę pozwalającą na zakręcanie winem, co umożliwia jego właściwe natlenienie i uwolnienie pełnego smaku. Kieliszek zwęża się ku górze zatrzymując kumulujący się w naczyniu aromat. Szeroka czasza doskonale wydobywa bukiet i aromat czerwonego wina.

Kieliszki do wina czerwonego Royal Leerdam Avangarda gold 520 ml komplet 6 sztuk

Kieliszki do wina białego Altom Design Brylant Lux 410 ml komplet 6 sztuk

Natomiast białe wina podaje się schłodzone, dlatego kieliszek wygląda bardzo podobnie jak do wina czerwonego, ale powinien być trochę mniejszy, po to by jak najdłużej utrzymać właściwą temperaturę i wydobyć pełnię walorów tego trunku. Kieliszek o pojemności około 250 ml idealnie pasuje do win o bogatym, kwiecisto-owocowym aromacie.

Jak podać martini?

Martini to prosty drink, który jednak wymaga dużej precyzji. Koktajle, które składają się z niewielu składników bardzo łatwo popsuć ponieważ w takim drinku widać wszystkie niedoskonałości. Przygotowując Martini musimy zatem uważać na ilość nalanych składników oraz ich temperaturę. Do tego ważny jest również kieliszek, który posiada charakterystyczny stożkowaty kształt i wraz z dodatkiem cytryny czy lodu tworzy bardzo ciekawą ekspozycję na stole. Czasza kieliszków do martini rozszerza się ku górze. Kieliszek należy napełniać tak, aby została zachowana wolna przestrzeń między trunkiem, a górną krawędzią w celu swobodnego umieszczenia dekoracji drinka.

Kieliszki do martini Royal Leerdam Diamond 260 ml komplet 6 sztuk

Jaki kieliszek do wódki?

W najmniejszym kieliszku podajemy wysokoprocentowe wódki. Kieliszek o pojemności około 35 ml najlepiej jeśli posiada nóżkę, która chroni jego zawartość przed nadmiernym ogrzaniem. Czysta wódka powinna być podawana mocno schłodzona w temperaturze 6-8°C. Dla utrzymania odpowiedniej temperatury trunku należy również zmrozić szkło, aż na powierzchni kieliszka pojawi się charakterystyczny szron. Kieliszek trzymamy za dno i napełniamy go do momentu gdy pozostanie od 3 do 5 mm wolnej przestrzeni od krawędzi naczynia.

Klasyczne kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki Royal Leerdam Diamond 35 ml komplet 6 szt.

W czym podać wodę?

Wodę możemy serwować naszym gościom tradycyjnie w szklankach. Możemy również użyć dużych kieliszków typu goblet. Będą bardzo efektownie prezentowały się na karnawałowym stole. Są one większe od kieliszków do win, o podobnym kształcie, ale najczęściej wyższe i o większej pojemności. Charakterystyczną, pękatą czaszę o objętości około 400 ml, podkreśla wysoka nóżka. Taki kieliszek służy do podawania zarówno wody mineralnej jak i gazowanej, którą nalewa się do połowy naczynia.

Duże kieliszki do wody

Szklanki do whisky kontra szklanki wysokie

Whisky najlepiej smakuje bez dodatków. Podaje się je najczęściej w niskich naczyniach, które mogą mieć różnorodne kształty - regularne przypominające baryłkę lub na przykład geometryczne, na bazie kwadratu. Whisky w czystej postaci podajemy z dodatkiem kostek lodu. Wkładamy je do niskich szklanek, o grubym dnie i zalewamy schłodzonym trunkiem. Ilość wlanej whisky powinna być niewielka, to znaczy około 1/5 szklanki.

Szklanki Freya idealnie sprawdzą się do zimnych napojów oraz do serwowania drinków

Natomiast wysoka szklanka, o małej średnicy, to idealne szkło do podawania long drinków. Umożliwia ona pełną swobodę w komponowaniu różnokolorowych napojów orzeźwiających i stabilnie podtrzymuje słomkę lub mieszadełko. Mocny alkohol uzupełniamy wodą sodową, napojami gazowanymi, sokami, piwem lub winem. Nie zapominajmy również o drinkach bezalkoholowych. To świetny sposób na urozmaicenie karnawałowych zabaw. Umożliwiają one tworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych i smakowych. Pamiętajmy, aby do long drinków użyć wysokich smukłych szklanek, które pozwolą na swobodną kompozycję oraz dołożenie dodatków i ozdób w postaci słomek, mieszadełek czy parasolek. Chcąc dopełnić wrażenia warto położyć pod szklankę serwetki koktajlowe, które będą wchłaniały wilgoć ze zroszonego szkła.

 

Przeczytaj również

Przydatne produkty