Jak wybrać najlepszą zastawę stołową z porcelany?

Jak wybrać najlepszą zastawę stołową z porcelany?

Wybór porcelany, która będzie nam służyła przez długie lata, na co dzień i przy odświętnych okazjach, w czasach gdy jesteśmy zasypywani przeróżnymi niesamowitymi ofertami i okazjami, bywa trudny. Jak wybrać tę najlepszą tak, by nie żałować wyboru zaraz po zakupie? Przeczytajcie nasz poradnik.

 

Wybór porcelanowej zastawy, zarówno gdy kupujemy ją dla siebie, jak i gdy chcemy sprawić komuś znakomity prezent, bywa sporym wyzwaniem. To wszak zakup na lata, a często także wiążący się z zauważalnym dla domowego budżetu wydatkiem. Szczególnie, gdy zakupu chcemy dokonać np. przez internet - bo tak przecież o wiele wygodniej, a czasem nawet taniej. Ale przy zakupie na odległość nie da się porcelany zobaczyć na własne oczy, dotknąć, poczuć jej miłego, aksamitnego dotyku. Ciężko się w niej zakochać od pierwszego wejrzenia, tak jak w tradycyjnym sklepie. Tylko że te tradycyjne sklepy rzadko miewają w ofercie pełny wybór dostępnych na rynku zestawów obiadowych czy kawowych. Jak wyjść z tego "zamkniętego koła" i podjąć właściwą decyzję przy zakupie?

Przede wszystkim - zakładamy, że kupujemy porcelanę - najszlachetniejszą z dostępnych na rynku wyrobów ceramicznych. Oferta sklepów pozwala także na zakup zastawy fajansowej lub kamionkowej - ale naturalnego piękna porcelany nic nie zastąpi. A jak odróżnić porcelanę od fajansu, opisywaliśmy już w innym artykule w naszym internetowym magazynie.

Naturalnym elementem wyboru zastawy porcelanowej jest jej piękno - czyli czynnik związany z naszym gustem, z dopasowaniem porcelany do nas samych, a także do wnętrz naszego domu czy mieszkania. Także do okazji - bo być może będziecie organizować u siebie Pierwszą Komunię swojego dziecka lub rodzinne święta. A może kupujecie porcelanowy zestaw swoim bliskim lub przyjaciołom z okazji ślubu. O wyborze fasonu i dekoracji będzie później, teraz zajmijmy się tym, o czym nie zawsze wiemy przy zakupie porcelany - o tym, że porcelana nie zawsze jest równa... innej porcelanie. Czyli trochę technikaliów.

Piękna polska porcelana MariaPaula Ecru Queen Piękna polska porcelana MariaPaula Ecru Queen
Piękna polska porcelana MariaPaula Ecru Złota Linia Piękna polska porcelana MariaPaula Ecru Złota Linia

Zakupy porcelany przez internet zawierają w sobie pewien "haczyk", o którego istnieniu mało kto zdaje sobie sprawę. Tym haczykiem jest niemożność porównania różnych fasonów porcelany - nie da się ich zobaczyć obok siebie, porównać wzrokowo. Owszem, da się je otworzyć równocześnie w dwóch oknach przeglądarki i przełączając się pomiędzy nimi - porównać zdjęcia. Ale zdjęcia też przecież mogą być podkolorowane. Bywa tak, że korzystając z okazji i wiedzeni sugestią sprzedawcy, bywamy zawiedzeni tym, co w rzeczywistości przywiózł nam kurier. Bo na przykład nasza nowa, biała porcelana ustawiona na odświętnym, śnieżnobiałym obrusie... już przy tym obrusie jak biała nie wygląda. Jaki jest na to sposób?

Ano sposób jest. Przede wszystkim kupujmy porcelanę znanych, sprawdzonych marek. Właściciele topowych marek porcelany gwarantują jej jakość, nie mogą sobie pozwolić na sprzedawanie czegoś, co nie licuje z ich renomą. Warto pamiętać te najbardziej znane: Ćmielów, Chodzież, Karolina, MariaPaula i kilka innych. Zakup markowej porcelany gwarantuje, że nie będziemy zawiedzeni jej jakością.

Po drugie. Zawsze możemy bazować na opinii znajomych, przyjaciół, bliskich. W dzisiejszych czasach niemal w każdym domu znajduje się porcelanowa zastawa. Warto popytać, pooglądać, zobaczyć jak porcelana sprawuje się u nich. Gdyby takiej możliwości nie było, lub szukacie czegoś innego - poszukajcie w internecie opinii o upatrzonej porcelanie. Bez większego problemu znajdziecie opinie ekspertów, blogerów wnętrzarskich. Przeczytajcie co oni, na co dzień obyci z jakościową porcelaną, sądzą o danych produktach. Szukajcie opinii z innych źródeł, niż sam sprzedawca. Opinii bezstronnych.

 

Porcelana MariaPaula - kunsztowna, ręczna praca
Jeśli jesteście ciekawi, jak wytwarzana jest piękna polska porcelana MariaPaula, zapraszamy na film. Będziecie pod wrażeniem, jak delikatna, precyzyjna ręczna praca jest potrzebna, by na Waszych stołach zagościło prawdziwe piękno.

Porcelana MariaPaula - kunsztowna, ręczna praca
Jeśli jesteście ciekawi, jak wytwarzana jest piękna polska porcelana MariaPaula, zapraszamy na film. Będziecie pod wrażeniem, jak delikatna, precyzyjna ręczna praca jest potrzebna, by na Waszych stołach zagościło prawdziwe piękno.

Pamiętajcie - zakup serwisu porcelanowego to zakup na lata. Nie warto inwestować w produkty niskiej jakości. Jak to mądrzy ludzie mówią - gdy mamy ograniczony budżet, zawsze lepiej zainwestować w tańszy produkt najwyższej klasy, niż w ten reklamowany lub okazyjny z niższej półki. Różnica w cenie zazwyczaj niewielka lub nie ma jej w ogóle - a różnica w jakości bywa potężna. Naprawdę. Mercedesa nie kupuje się dlatego, że jest w promocji - Mercedesa kupuje się dlatego, że jest Mercedesem...

Jak zatem wybrać porcelanę dobrej jakości? Taką, która będzie trwała, użyteczna a jednocześnie uświetni domowe uroczystości? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad (zawarliśmy je także szerzej w jednym z poprzednich artykułów w naszym internetowym magazynie):

  • - najwyższej jakości porcelana jest śnieżnobiała (ale są wyjątki - np. modna ostatnio kremowa porcelana) - nigdy nie jest szara i smutna. Jeśli porcelana ma być biała - jej biel jest wręcz rzucająca się w oczy. Niestety ciężko to stwierdzić bez porównania z inną porcelaną - niemal każdy talerzyk widziany "osobno" wydaje się biały. Dopiero położony obok innego, czasem okazuje się... szary. Dowód na zdjęciu poniżej;

 

Jakościowa porcelana MariaPaula (po prawej) i pewna niemiecka porcelana oferowana na polskim rynku (po lewej). Obie sprzedawane jako białe. Prawda, że widać różnicę w bieli? Jakościowa porcelana MariaPaula (po prawej) i pewna niemiecka porcelana oferowana na polskim rynku (po lewej). Obie sprzedawane jako białe. Prawda, że widać różnicę w bieli?
Najlepsza porcelana to ta, która przepuszcza światło. Na zdjęciu talerzyk z porcelany MariaPaula Najlepsza porcelana to ta, która przepuszcza światło. Na zdjęciu talerzyk z porcelany MariaPaula

 

  • - jakościowa porcelana świetnie przepuszcza światło - talerzyk położony pod światło słoneczne pokaże nam naszą dłoń z drugiej strony. Naprawdę - przepuszczalność światła nie oznacza, że porcelana jest bardziej cienka i przez to słabsza - oznacza, że jest wykonana z lepszej jakości surowców, bardziej szlachetna;
  • - porcelana najwyższej jakości jest idealnie gładka - łatwo to sprawdzić, patrząc na powierzchnię np. talerzyka przy świetle słonecznym. Jego powierzchnia powinna być idealnie gładka. Nie powinna mieć żadnych widocznych zanieczyszczeń (ciemniejszych punktów - te możemy porównać do "wypalonych" pikseli w telewizorze LCD - to po prostu usterka), ani widocznych ubytków. Tafla porcelany powinna być niczym lustro;
  • - topowa porcelana to ta, przy której produkcji potrzebna jest ręczna, ludzka praca - żadna mechaniczna praca automatów nie zastąpi ludzkiego oka, dbałości o szczegóły, staranności. Porcelana tych najlepszych marek tworzona jest przez ludzi - świetnych specjalistów w najlepszych polskich fabrykach, którzy dbają o każdy najmniejszy detal. Ręcznie formują i kleją uchwyty i uszka, własnoręcznie "dopieszczają" każdy porcelanowy element, często bardzo precyzyjnie używając trywialnych dla nas narzędzi: pilniczka, żyletki, pędzelka;

 

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ ZASTAWĘ STOŁOWĄ?

Przede wszystkim zależy to od jej przeznaczenia. Duże, rodzinne serwisy obiadowe i kawowe często wystawiamy przy okazji domowych uroczystości lub ważnych wydarzeń. Albo na przykład przy tradycyjnych, niedzielnych wspólnych obiadach. Pełnią więc one także funkcję reprezentacyjną, dlatego też warto wybierać porcelanę o najwyższej jakości i pięknym wyglądzie. Tę śnieżnobiałą lub kremową (w żadnym wypadku szarą, kiepskiej jakości), wykonywaną przy udziale pracy ręcznej, pięknie przepuszczającą światło. Będzie ona stanowiła cudowną ozdobę domowego stołu.

Dzisiejsza oferta producentów porcelany, wśród których ci polscy są jednymi z najwyżej cenionych, pozwala również na odpowiedni dobór dekoracji. Możesz swobodnie wybierać pomiędzy klasyczną białą porcelaną bez zdobień, zdobioną szlachetnymi materiałami (złotem, platyną) lub ozdobioną piękną tematyczną dekoracją, dobraną do wystroju wnętrza czy nawet do określonej okazji.

Piękna polska porcelana MariaPaula Nadine Piękna polska porcelana MariaPaula Nadine

Kolejną rzeczą ważną przy wyborze zastawy stołowej jest jej fason, czyli zaprojektowany przez specjalistów kształt filiżanek, kubków, talerzy i innych elementów domowej porcelany. Tu warto zwrócić uwagę na dwa elementy - po pierwsze oczywiście na piękno i wyjątkowy kształt - porcelana po prostu musi się nam podobać - dzięki temu będziemy się z nią lepiej czuli i lepiej odda ona charakter nasz i naszych wnętrz. Po drugie - z pięknem musi łączyć się praktyczność. Nawet najpiękniejsza filiżanka straci swój urok, gdy jej trzymanie w ręce będzie niewygodne, a czasem nawet niebezpieczne - niepewny chwyt może przecież spowodować upadek i wylanie gorącej kawy czy herbaty.

Najlepsi polscy producenci porcelany swoje projekty dobierają tak, by połączyć piękno i elementy sztuki użytkowej w porcelanie z jej praktycznością. Odpowiednie uchwyty i uszka, dobrze wyprofilowane brzegi, odpowiednie rozmiary i pojemność naczyń - to wszystko w praktyce oznacza, że porcelana będzie wygodna w użytkowaniu w domu - i przy tych większych okazjach, i na co dzień. Tu znów wracamy do listy tych najbardziej znanych i poważanych. Ich renoma nie bierze się znikąd - porcelana Ćmielowa, Chodzieży czy MariaPaula łączy w sobie wszystkie zalety użytkowej porcelany.

Dobrze dobrana porcelanowa zastawa pięknie podkreśli doniosłość ważnych chwil w życiu Twojej rodziny. A przecież wszyscy chcemy spędzać te szczególne chwile w ciepłym, rodzinnym nastroju, otoczeni miłością, przyjaźnią i pięknem. Taka właśnie jest najwyższej jakości porcelana - tworzona z pasją i miłością. Tworzona dla Was, dla Waszych rodzin - by podkreślać i uwydatniać te najpiękniejsze chwile.

Nie inaczej jest przy porcelanie stosowanej na co dzień - porcelanie śniadaniowej, filiżankach i kubkach, które będą codziennie towarzyszyły nam przy porannej kawie czy wieczornej herbacie. Przy której będziemy spędzali miłe chwile w otoczeniu najbliższych. Tu oczywiście także ważna jest jakość - dobieramy dobrej jakości porcelanę, bo nikt nie lubi otaczać się przedmiotami, które nie pasują do nas samych. Ale jest drobna różnica - osobistą, codzienną porcelanę dobieramy dla siebie - dobieramy piękne, może już nie tak majestatyczne dekoracje, często wesołe i kolorowe, czasem z odpowiednio dobranymi dekoracjami tekstowymi. Porcelana używana w najbardziej intymnych, prywatnych i osobistych chwilach ma odzwierciedlać "nas" - nastrój chwili, naszą osobistą tożsamość, nasz charakter. Nasze prawdziwe "Ja". Nasze uczucia, nasz nastrój - to po prostu "My".

Kolekcja Klarisa od Altom Design Kolekcja Klarisa od Altom Design
Kolekcja Tiffany od Altom Design Kolekcja Tiffany od Altom Design
Kolekcja Marine od Altom Design Kolekcja Marine od Altom Design

Porcelana użytkowa często jest też ofiarowywana w formie prezentów. To także oznacza, że musi się ona podobać - dobierzmy więc dekorację czy kolor zdobienia do charakteru osoby, której ją sprezentujemy. Piękne czerwone róże, wesołe wiosenne kwiaty czy pastelowe, geometryczne dekoracje - wybór jest ogromny. Na naszym rynku znajdziecie producentów, oferujących piękne kolekcje domowej porcelany, dopasowywane tematycznie do pory roku, stylu obecnie będącego na topie czy do określonej grupy wiekowej. Jesteśmy jednym z nich - sklep Pieknowdomu.pl należy do właściciela marki Altom Design - a w ofercie tej marki znajdziecie zawsze co najmniej kilkanaście różnych kolekcji porcelany. Jedni z nas ucieszą się z porcelany zdobionej romantycznymi różami, inni doniosłymi złotymi zdobieniami, a inni oszczędnymi, skandynawskimi motywami.

Codzienna porcelana do kawy czy herbaty nie wiąże się z kupowaniem dużych zestawów na 6 lub 12 osób. Zazwyczaj kupujemy ją "na wymiar" swojej rodziny - dwa, trzy lub cztery kubki, filiżanki, talerzyki deserowe. Koszty z tym związane nie są więc wysokie, a można przy zakupach popuścić wodze fantazji i pięknie podkreślić charakter wnętrz. Ba, daje to możliwość zakupu kilku kolekcji - albo pasujących do siebie, albo... na różne okazje, różny nastrój, różne towarzystwo. Daje okazję, by sprawić sobie samej prezent - i cudownie spędzać wolne chwile w towarzystwie najbliższych, aromatycznej kawy i... pięknej porcelany :) Dopasowanej do aktualnej chwili - tu i teraz. Bo przecież o to nam chodzi, prawda? :) Chcemy się delektować każdą chwilą... Życie jest zbyt krótkie, by delektować się bylejakością.

 

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE
Pon.Pt.: 8.00 - 16:00

+48 601 900 967

Zapisz się do newslettera

odbierz rabat 10% na pierwsze zakupy!