Jakie kieliszki dobrać do wina czerwonego, białego lub szampana?

Jakie kieliszki dobrać do wina czerwonego, białego lub szampana?

Odpowiedni dobór kieliszków do konkretnego rodzaju wina nie jest wielką sztuką, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To, jakie kieliszki do wina podajemy, ma duży wpływ na odpowiednie wydobycie z trunku wszystkich jego smaków i aromatów.

 

Wino jest obecne w naszej kulturze niemal "od zawsze". Choć stereotypy mówią, że bardziej gustujemy w innych trunkach, to jednak wino ciągle staje się coraz bardziej popularne. Daleko nam jeszcze do krajów południowej Europy, gdzie jest ono pijane bardzo często, także do posiłków - ale warto znać zasady wyboru odpowiednich kieliszków do konkretnego wina. Ten szlachetny trunek coraz częściej gości na naszych stołach, także na co dzień, bez szczególnej okazji.

Lampka wina degustowana wieczorem w towarzystwie ukochanej osoby czy najbliższych przyjaciół w domu czy restauracji to niemal idealny sposób na świetne spędzenie wolnych chwil. Wino pije się powoli, delektując się każdą nutką smakową i zapachową. Większość z nas ma swoje ulubione rodzaje wina czy szczepy winogron, z których są one wytwarzane. Aby w pełni wydobyć wszystkie "czarodziejskie" nutki w smaku i aromacie wina, należy jednak odpowiednio dobrać do niego kieliszki.

Rodzaje kieliszków do winaRodzaje kieliszków do wina

JAKIE KIELISZKI DO WINA CZERWONEGO?

Czerwone wino ma zazwyczaj niezwykle bogaty smak, wypełniony taninami, które zdecydowanie wpływają na nasz odbiór smakowy. Dlatego też kieliszki do wina czerwonego są zazwyczaj duże, wysokie i mają szeroką czaszę. Po co szeroka czasza? Otóż im szersza czasza kieliszka, tym większa powierzchnia wina uwalnia swoje smaki i aromaty - wino lepiej "oddycha". Dzięki temu wszystkie delikatne "smaczki" zawarte w szlachetnym czerwonym winie uwalniają się z kieliszka.

Piękne kieliszki "Rubin" do wina czerwonego Piękne kieliszki "Rubin" do wina czerwonego
Duże kieliszki do czerwonego wina o bardziej złożonym smaku Duże kieliszki do czerwonego wina o bardziej złożonym smaku

 

Ta zasada dotyczy także wieku czerwonego wina - im jest ono starsze, tym z reguły ma bogatszy smak i aromat. Im więc starsze wino podajemy, tym większe czasze kieliszków powinniśmy do niego dobierać. Wiek wina wpływa także na ilość nalewanego do kieliszka trunku - im starsze wino, tym mniejszą część kieliszka napełniamy. Pamiętajmy, że kieliszka do wina czerwonego nigdy nie napełnia się w całości - maksymalnie do połowy czaszy, a najlepiej ok.1/3 jej pojemności.

JAKIE KIELISZKI DO WINA BIAŁEGO?

Do wina białego wybieramy kieliszki o nieco mniejszej i węższej czaszy. Białe wino ma bowiem zazwyczaj nieco mniej złożony smak i aromat, nie potrzebujący aż tak dużej powierzchni wewnątrz czaszy. Ba - zbyt duża powierzchnia czaszy może wręcz zaszkodzić naszym odczuciom podczas degustacji białego wina.

Nieco węższe (niż dla wina czerwonego) kieliszki do wina białego także napełniamy w niewielkiej części. Mniejsza czasza pomaga dłużej zachować odpowiednią temperaturę wina, a węższe jej ujście "kumuluje" wszystkie aromaty, tak abyśmy mogli się nimi w pełni delektować podczas degustacji.

Piękne kieliszki z czarną nóżką do wina białego Piękne kieliszki z czarną nóżką do wina białego
Stylowe kieliszki "Rubin" do wina białego Stylowe kieliszki "Rubin" do wina białego

 

Wyjątkiem są tu szlachetne, bardziej złożone w smaku białe wina - te podajemy w kieliszkach nieco zbliżonych wielkością do tych do czerwonego wina. Trzymamy się tej samej zasady - bogaty smak wymaga większej powierzchni czaszy, by odpowiednio się uwalniać z trunku.

 

JAKIE KIELISZKI DO WINA RÓŻOWEGO?

Wino różowe kojarzy się nam najczęściej z okresem letnim czy wakacyjnym. Pijamy je najczęściej w formie orzeźwiającego, silnie schłodzonego napoju, więc będziemy potrzebowali lekko pękatych, ale stosunkowo wąskich kieliszków - tak aby mała powierzchnia styku wina z powietrzem pozwalała na dłuższe utrzymywanie pożądanej temperatury.

Kieliszki w kształcie tulipana do wina różowego Kieliszki w kształcie tulipana do wina różowego

 

Wino różowe jest niezwykle interesujące pod względem ogólnej prezentacji - warto do niego dobierać kieliszki z cienkiego szkła, które będą najlepiej pozwalały zaprezentować trunek na domowym stole.

 

JAKIE KIELISZKI DO SZAMPANA I WINA MUSUJĄCEGO?

W tym przypadku mamy chyba najmniejszy kłopot z doborem odpowiednich kieliszków.  Większość z nas pija szampana w wysokich, wąskich czaszach kieliszków - taka konstrukcja pozwala na trzymanie niskiej temperatury - wszak szampana pijamy mocno schłodzonego - oraz wolne uwalnianie się "bąbelków", dzięki czemu nasz szampan dłużej "musuje" w kieliszku.

Kieliszki do szampana z kolekcji "Rubin" Kieliszki do szampana z kolekcji "Rubin"
Piękne kieliszki do szampana z czarną nóżką Piękne kieliszki do szampana z czarną nóżką

 

Wąskie i wysokie kieliszki są idealne do każdego rodzaju wina musującego: szlachetnego francuskiego szampana, włoskiego presecco czy hiszpańskiej cavy. Wszystkie one wymagają schłodzenia, a więc małej powierzchni styku z powietrzem.

 

Odpowiedni dobór kieliszków do wybranego rodzaju wina nie jest snobizmem, nie robimy tego, by pokazać, że na winie się znamy. Dobrze dobrane kieliszki do wina pozwalają w pełni delektować się nim podczas degustacji. Wino jest trunkiem niezwykle bogatym w smaki, posmaki i aromaty - warto z niego wydobyć całą tą "magię" skrytą podczas procesu produkcji. Pijąc wino w dobrze dobranym kieliszku, z czaszą o odpowiednim kształcie i odpowiedniej wielkości, mamy gwarancję, że posmakujemy wszystkich najmniejszych posmaków, ukrytych w butelce znakomitego wina.

 

 

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty