Living Coral - koralowy kolorem roku 2019

Living Coral - koralowy kolorem roku 2019

Living Coral – żywy koralowy – został wybrany kolorem roku 2019 przez Instytut Pantone, według którego jest on „animujący i afirmujący życie, symbolizujący naszą wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań”. To barwa, która budzi ciepłe odczucia, uspokaja, ale i zwraca uwagę na piękno i potrzeby natury.

 

Pantone to amerykańska firma, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w tworzeniu wzorników kolorystycznych wykorzystywanych w poligrafii. Od 20 lat ogłasza kolor roku, który według firmy ma szansę stać się barwą wiodącą w modzie, designie, wzornictwie, grafice, czy przemyśle kosmetycznym.

Wybór odpowiedniego koloru jest poprzedzony wielomiesięczną pracą specjalistów Pantone, którzy obserwują trendy w wielu branżach i przeczesują świat w poszukiwaniu tej jednej, wyjątkowej barwy, która wybija się na tle innych. W ten oto sposób marka Pantone stała się swego rodzaju wyznacznikiem kolorystycznych trendów.

Tegoroczny zwycięzca – Living Coral – posiada sygnaturę kolorystyczną 16-1546 i zastępuje kolor roku 2018, którym był Ultra Violet.

Kolekcja Monokolor Koralowy od Altom Design Kolekcja Monokolor Koralowy od Altom Design

 

Dlaczego koralowy został wybrany barwą roku 2019?

To kolor, który ma budzić w nas autentyczne doświadczenia przeżywania, odczuwania ciepłego powiewu kojarzącego się z wolnością i beztroską. Koral to barwa lata, która daje ciepło, napawa optymizmem i życiową witalnością.

Living Coral to - jak mówi Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Pantone – odpowiedź na „coraz bardziej zdigitalizowany, a tym samym zdehumanizowany świat, w którym jesteśmy przywiązani do czegoś, co nie jest prawdziwe, a więc szukamy równowagi w tym, co jest realne - czyli w naturze”.

Wybór tego koloru nie był podyktowany tylko obserwacją światowych trendów. Koralowy został ogłoszony wiodącą barwą roku 2019, gdyż odpowiada kolorom występującym w przyrodzie, co jest szczególnie ważne w obliczu katastrofalnych zmian klimatycznych. Wielka Rafa Koralowa - która jest jednym z najstarszych żywych ekosystemów na ziemi – umiera. Przyczyną tego jest stale podwyższona emisja CO2, która wpływa na zmiany ekologiczne i wzrost temperatury wody powodując tak zwany stres cieplny doprowadzający do blaknięcie koralowców, a w efekcie ich obumierania. Rafa Koralowa, która przecież jest podwodnym, naturalnym źródłem niesamowitych kolorów, traci swoje tęczowe barwy.

Wybór Living Coral jako barwy roku ma obudzić w nas nie tylko pozytywne skojarzenia, ale też refleksje nad ekologicznym losem świata, który przez zgubną działalność człowieka doprowadzany jest do ruiny, a może w niedalekim czasie do nieodwracalnej katastrofy.

Kolekcja Monokolor Koralowy od Altom Design Kolekcja Monokolor Koralowy od Altom Design

 

Kolor koralowy w trendach

Nie tylko poligrafia, moda, design, ale też artykuły gospodarstwa domowego w tym roku będą ocieplały nasze wnętrza koralową barwą. Projektanci marki Altom Design również przygotowali propozycje, które pozwolą Ci na wprowadzenie tej prawdziwie słonecznej barwy do wnętrz Twojego domu.

Monokolor Koralowy to kolekcja porcelanowych elementów, które dzięki koralowej barwie pobudzają apetyt, a także zachęcają do wspólnej celebracji śniadania nie tylko w trakcie leniwego, sobotniego poranka. Wśród tej kolekcji znajdziesz kubek, miseczkę, talerzyk deserowy oraz kieliszek do jajka, które możesz połączyć z innymi odcieniami porcelany z kolekcji Monokolor.

 

Kolekcja Melania od Altom Design Kolekcja Melania od Altom Design

 

Kolejną propozycją od marki Altom Design jest kolekcja Melania Koral, której wygląd i kształt budzi wspomnienia gorącego lata i wakacyjnej sielanki. To estetyka, która takie wrażenia pozwoli przywołać w domu każdego dnia. Biało-koralowe paski dodatkowo ozdobione są przez napis „Optimistic”, który podkreśla ten ciepły, optymistyczny kolor Living Coral. Lekkości tej porcelanie śniadaniowej nadaje stożkowy, modernistyczny kształt przełamujący tendencję w zastawie stołowej, która zwykle posiada obłą formę.

 

Koralowy – kolor dla poszukujących nowych doznań

Wybór koloru do wnętrz naszych domostw nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Mnogość dostępnych barw bardzo często potrafi przyprawić nas o prawdziwy zawrót głowy. Wówczas z pomocą przychodzą nam trendy, a także Instytut Pantone.

Zaproponowany na ten rok kolor koralowy to barwa, która z jednej strony przepełniona jest energią i optymizmem, z drugiej zaś jest łagodna i kobieca, dlatego pozwala na stworzenie nieoczywistych aranżacji.

Kolor ten bez wątpienia docenią osoby, które znudzone są dotychczas panującymi trendami na szarości i surową estetykę. To kolor dla prawdziwych miłośników piękna i natury, którzy cenią sobie przytulność w aranżacji wnętrz, a także dla tych, którzy poszukują nowych inspiracji i energii, która dodam im nowej chęci do życia.

 

Przeczytaj również

Przydatne produkty