Niebanalne pomysły na aranżację świątecznego stołu

Niebanalne pomysły na aranżację świątecznego stołu

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy w ścisłym rodzinnym gronie, zapominając o codziennych obowiązkach i troskach. W tym okresie przygotowujemy specjalne aranżacje stołu, które pięknie podkreślają odświętny charakter i sprawiają, że święta będą niezapomniane. Szukamy odpowiedniego nastroju i klimatu, dobierając do niego obrusy, porcelanę i świąteczne dekoracje oraz dodatki.

 

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy - do żadnych innych świąt nie przygotowujemy się tak starannie, jak do nich. Przedświąteczne porządki, zakupy i przygotowywanie potraw na wigilijny stół spędzają nam sen z powiek na długo przed świętami.

W Polsce święta spędzamy głównie przy domowym stole, spędzając czas w gronie najbliższej rodziny na rozmowach, wspominkach, kolędach. Świąteczny stół jest bardzo ważnym miejscem w naszej tradycji, dlatego jego aranżacja powinna być przemyślana, a poszczególne elementy dobrane tak, by na stole stanowiły spójną całość, nadając świątecznym spotkaniom odpowiedniego nastroju i klimatu. Przedstawiamy Wam trzy nasze propozycje na piękną kompozycję Waszego domowego stołu na Boże Narodzenie.

 

ŚWIĄTECZNY STÓŁ W STYLU HAMPTONS

Styl Hamptons to estetyka klimatycznych nadmorskich kurortów, w których elity spędzały wolne chwile. Połączenie dobrego smaku, elegancji i dostojności z lekkimi, swobodnymi elementami, często nawiązującymi do marynistyki. Kolorystyka utrzymana w jasnych bielach i szarościach, czasem z pastelowymi dodatkami i dekoracjami nawiązującymi do morskich klimatów. Zazwyczaj połączona z elementami przepychu (glamour) - metalicznymi, błyszczącymi dodatkami.

Świąteczny stół w stylu Hamptons Świąteczny stół w stylu Hamptons
Świąteczny stół w stylu Hamptons Świąteczny stół w stylu Hamptons
Świąteczny stół w stylu Hamptons Świąteczny stół w stylu Hamptons

Nasza propozycja na świąteczny stół w stylu Hamptons to jasna aranżacja, przełamana naturalną zielenią, z wyrafinowanymi, błyszczącymi dodatkami, nadającymi całości szyku, elegancji, a jednocześnie lekkości. Biele, błękity i odcienie szarości dobrze komponują się ze srebrnymi dodatkami i akcentami marynistycznymi. Mieniąca się przepychem zastawa stołowa kontrastuje z podkreślającymi świąteczny charakter zielonymi wieńcami, łącząc nowoczesność z tradycją.

Biała zastawa stołowa z luksusowymi, platynowymi zdobieniami to połączenie dwóch linii polskiej porcelany MariaPaula - "Platynowa Linia" i "Snow". Idealnie pasują do siebie wzorem i odcieniem porcelany, a ich platynowe i srebrne dekoracje świetnie dodają świątecznego klimatu na stole.

Ważnym elementem tej propozycji są elementy tekstylne. Jasne (białe i w odcieniach szarości) obrus, nałożone na niego dekoracyjne bieżniki oraz serwetki dla gości zostały odpowiednio dobrane, tak aby dopełniać estetykę aranżacji stołu, jednocześnie podkreślając elegancję i dostojność zastawy porcelanowej.

Piękne szklane kieliszki, tutaj spełniające zarówno rolę użytkową, jak i funkcję dekoracyjną (jako "podstawka" pod świecę) dodają całości powiewu świeżości i lekkości. Całość jest pełna elegancji i odświętnego charakteru, ale dopełniona metalicznymi dodatkami w formie okazjonalnych figurek nada świątecznym spotkaniom odpowiedni nastrój. Światełka choinki czy świec, odbijające się w szklanych i metalicznych dodatkach zbudują dodatkową, romantyczną otoczkę we wnętrzu. A przy świetle niezwykle dekoracyjnej latarni z przyjemnością będziemy oczekiwać na pierwszą gwiazdkę czy wspólnie śpiewać bożonarodzeniowe kolędy.

 

ŚWIĘTA PO AMERYKAŃSKU

Amerykańskie domy kojarzą się przede wszystkim z przestrzenią i swobodą. Ale Amerykanie to tradycjonaliści i ludzie niezwykle rodzinni, spędzający święta w przytulnie przystrojonych, tradycyjnie ozdobionych wnętrzach. Na stołową aranżację w stylu amerykańskim proponujemy wyraziste zestawienie dwóch świątecznych kolorów: zieleni i czerwieni.

Świąteczny stół w stylu amerykańskim Świąteczny stół w stylu amerykańskim
Świąteczny stół w stylu amerykańskim Świąteczny stół w stylu amerykańskim
Świąteczny stół w stylu amerykańskim Świąteczny stół w stylu amerykańskim
Świąteczny stół w stylu amerykańskim Świąteczny stół w stylu amerykańskim

Amerykański stół kojarzy się z bogactwem dekoracji na stole. Już zaczynając od obrusów i bieżników, łączących w sobie głęboką świąteczną zieleń z fantazyjną kratką w odcieniach krwistej czerwieni. Nowoczesna, oktagonalna porcelana MariaPaula z kolekcji Geometria Złota Linia będzie na nich wyglądać niezwykle wyraziście, a jej złote zdobienia dodadzą szyku i klimatu, jednocześnie pięknie podkreślając elegancję całej aranżacji.

Dekoracje to ścisłe nawiązanie do tradycji i natury - pięknie skomponowane elementy świerku, jodły czy nawet jemioły, przyozdobione czerwonymi elementami (np. z żurawiny czy jarzębiny) bardzo mocno nawiązują do czasu świąt Bożego Narodzenia, a jednocześnie niezwykle dobrze pasują do reszty stołu. Także duże, czerwone świece, których światło doda wieczorem wnętrzom odświętnego charakteru, budują spójną całość z resztą dekoracji. Całość dzięki temu tworzy niepowtarzalny, świąteczny klimat, w którym z przyjemnością spędzimy czas z najbliższymi. Bo przytulny klimat i rodzinna, wesoła atmosfera to esencja amerykańskich świąt.

 

TRADYCYJNY, POLSKI STÓŁ ŚWIĄTECZNY

Polskie święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim tradycja. Tradycyjne dania, rodzinne śpiewanie kolęd, oczekiwanie na pierwszą gwiazdę na wieczornym wigilijnym niebie. Czas prezentów pod choinką, spędzony w ścisłym gronie najbliższej, ukochanej rodziny.

Na tradycyjnym polskim stole króluje elegancka biel z naturalnymi dodatkami. Naszą propozycję oparliśmy na klasycznej linii porcelany MariaPaula Biała - niezwykle tradycyjnej, która świetnie nadaje się na świąteczny stół. Na stole kładziemy piękny, biały obrus, a nałożone na niego naturalne, lniane bieżniki będą pięknie kontrastować także z dostojną porcelanową zastawą.

Tradycyjny polski świąteczny stół Tradycyjny polski świąteczny stół
Tradycyjny polski świąteczny stół Tradycyjny polski świąteczny stół
Tradycyjny polski świąteczny stół Tradycyjny polski świąteczny stół
Tradycyjny polski świąteczny stół Tradycyjny polski świąteczny stół

Naturalnych dodatków na polskim świątecznym stole powinno być więcej. Nasza propozycja to prosta girlanda z naturalnych iglastych gałązek, przyozdobiona pięknymi, czerwonymi polskimi jabłkami, do których cudownie pasować będą fantazyjne wstążeczki pod talerzami i świąteczne, zielone serwetki.

Tradycyjny stół bożonarodzeniowy to klasyka i elegancja, wsparta naturalnymi elementami. Aranżacja skromna i pozbawiona "udziwnień", ale zarazem dostojna, każdym elementem podkreślająca rodzinny, przytulny charakter Bożego Narodzenia. Bez zbędnej przesady w ilości i stylu dodatków. Budująca ciepło i nastrój w czasie, gdy za oknem trzaska mróz i sypie śnieg.

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty