Porcelana, garnki, sztućce, szkło - które można myć w zmywarce?

Porcelana, garnki, sztućce, szkło - które można myć w zmywarce?

Zmywarka jest bardzo lubianym urządzeniem w kuchni. Ba, niektórzy nawet nie wyobrażają sobie bez niej życia. Nic dziwnego! Nie musimy tracić czasu na mozolne i nielubiane zajęcia jakim jest ręczne mycie naczyń. Ponadto nie niszczymy sobie dłoni i starannego manicure ;) Gdyby jeszcze miała funkcję "załaduj i rozpakuj" byłaby już ideałem.

 

Zanim jednak zapakujemy do zmywarki stary rodzinny komplet porcelany (i stracimy go bezpowrotnie), warto zaznajomić się z listą rzeczy, których myć w zmywarce nie należy. Myjąc naczynia w zmywarce warto również trzymać się podstawowych wytycznych:

* naczynia umieszczane w urządzeniu, powinny być opłukane z większych zanieczyszczeń, w przeciwnym przypadku zanieczyszczenia zapchają przewody i dysze zraszające, a naczynia niedokładnie się umyją,

* naczynia myjemy na bieżąco zanim bród przylgnie do powierzchni, jeśli zdążył już zaschnąć dobrze jest użyć programu namaczania wstępnego,

* naczynia układamy w specjalnych koszach i przegródkach dostosowanych do wielkości i kształtu mytych przedmiotów tak aby nie stykały się wzajemnie. Szklanki, kubki, miseczki zawsze dnem do góry. Noże ostrzem do dołu.

* raz w miesiącu przeprowadzamy mycie zmywarki środkiem do tego przeznaczonym (nawet jeśli wydaje nam się czysta w przewodach zalega brud i tłuszcz).

 

Białą porcelanę MariaPaula można bez przeszkód myć w zmywarce Białą porcelanę MariaPaula można bez przeszkód myć w zmywarce

 

Porcelana ręcznie malowana, dekorowana złotem, lub platyną

Dekoracje tego typu wykonywane są na szkliwieniu i nie są „osłonięte” przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: środki czyszczące, sól do zmiękczania wody czy wysoka temperatura mycia. W miarę kolejnych myć, barwniki wypłukują się i bledną a ozdoby „schodzą”. Dlatego też nie zaleca się mycia tego typu naczyń w zmywarce, a przynajmniej nie w trybie ciągłym. Sporadyczne mycie w zmywarce jest dopuszczalne.

Być może warto na etapie zakupu serwisu porcelanowego rozważyć zakup porcelany z dekoracjami "schowanymi" pod zewnętrzną warstwą szkliwa ochronnego, ale taka porcelana jest dużo (nawet o około 40%) droższa.

Dzięki temu, że dekoracja jest pokryta dodatkową warstwą szkliwa, które zabezpiecza  barwniki przed wymyciem, można ją myć zupełnie swobodnie w zmywarce bez niebezpieczeństwa uszkodzenia. płacimy za to wyższą cenę, którą rekompensuje nam komfort, gdy po rodzinnej uroczystości czy obiedzie zamiast zmywać przysłowiowe „gary” możemy się zrelaksować.

Porcelanę białą - złotych czy platynowych bez zdobień - możemy myć z zmywarce bez żadnych konsekwencji.

 

Garnki emaliowane Silesia Rybnik (bez metalowych okuwek na brzegach) można bez przeszkód myć w zmywarkach Garnki emaliowane Silesia Rybnik (bez metalowych okuwek na brzegach) można bez przeszkód myć w zmywarkach

 

Garnki i patelnie z powłoką nieprzywieraną typu teflon oraz ceramiczną

Wspomniane naczynia zaleca się myć ręcznie. Przy dobrej jakości powłoce nieprzywieralnej powinno wystarczyć przetarcie powierzchni suchym ręcznikiem papierowym. Sporadyczne mycie w zmywarce (zwłaszcza w niższych temperaturach) nie powinno odbić się ujemnie na właściwościach naczynia.

Wiele osób zmywa w zmywarce naczynia z powłoką teflonową lub ceramiczną. Warto jednak mieć na uwadze, że obniża to ich żywotność. Silne detergenty oraz wysoka temperatura powodują osłabienie wiązania powłoki z aluminium co może prowadzić do jej łuszczenia, a co za tym idzie utraty nieprzywieralności. Mycie w zmywarce naczyń z powłoką ceramiczną nie jest zalecane ze względu na stopniowe wymywanie cząsteczek i utratę właściwości kohezyjnych.

Bez oporów możemy myć w zmywarce patelnie i garnki ze stali nierdzewnej oraz sztućce. Wyroby z dobrej gatunkowo stali szczególnie 18/10 (18% chromu i 10% niklu) są odporne na korozję i wysoką temperaturę mycia. Niemniej zaleca się aby po zakończeniu programu mycia wytrzeć je do sucha.

 

Sztućce Gerpol, wykonane z wysokiej jakości stali, można myć w zmywarce Sztućce Gerpol, wykonane z wysokiej jakości stali, można myć w zmywarce

 

Noże

Kontrowersje na temat czy noże można myć w zmywarkach, sięgają zapewne początku używania tych urządzeń.  Prawdą jest, że noże produkowane z dobrej jakości stali nie pokrywają się rdzą, niemniej wysoka temperatura tępi ostrze noża. Ponadto noże z drewnianą rękojeścią bezwzględnie należy myć ręcznie ze względu na możliwość uszkodzenia drewna. Szczególnie zagraża mu cykl z wysoką temperaturą, dochodzącą do 75°C. Noże z rękojeścią z tworzywa możemy sporadycznie umyć w zmywarce. Najlepszym jednak sposobem ich czyszczenia jest ręczne mycie miękka gąbką na bieżąco, zanim resztki jedzenia przylgną do jego powierzchni.

 

Kryształy oraz szkło ręcznie malowane

Pod wpływem ciepła kryształ traci połysk i matowieje. Nie wolno również stosować ostrych środków czyszczących i absolutnie nie należy myć go w zmywarce do naczyń. Szkło ręcznie malowane zachowuje się podczas mycia w zmywarce podobnie do wspomnianej wcześniej porcelany ze zdobieniami naszkliwnymi. Mianowicie barwnik pod wpływem detergentów i temperatury wypłukuje się i traci ładny wygląd.

 

Przedmioty drewniane

Bezwzględnie nie myjemy w zmywarce przedmiotów z drewna lub z drewnianymi elementami, w tym salaterek, desek do krojenia, drewnianych łyżek czy wspominanych wcześniej noży z drewnianą rękojeścią. Drewno myte w zmywarce powiększa swoją objętość i pęka.

 

Przedmioty żeliwne

Z założenia naczyń żeliwnych nie powinno się w ogóle myć wodą, o zmywarce nie wspominając. Czyszczenie tego typu naczyń odbywa się przy użyciu suchych papierowych ręczników i oleju. Tylko taki sposób zabezpiecza powłokę przed korozją.

 

Wyroby ze srebra, cyny i aluminium

Srebrne sztućce umyte wraz z sztućcami oksydowanymi na skutek rekcji chemicznej mogą pokryć się warstwą ciemnego nalotu (tlenku). Odbarwić mogą się również wyroby z cyny. Ponadto cyna ma niską temperaturę topnienia i  pod wpływem warunków panujących w zmywarce ma duże szanse na odkształcanie się. Przedmioty aluminiowe natomiast matowieją i stają się nieestetyczne.

 

Przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego

Wysoka temperatura może uszkodzić przedmioty z tworzyw sztucznych a także odbarwić strukturę tworzywa, zwłaszcza jeśli włożymy do zmywarki przedmioty ubrudzone sosem pomidorowym czy burakami. Przedmioty z tworzyw sztucznych umieszczamy z dala od elementu grzejnego oraz unikamy programów z bardzo wysoką temperaturą mycia.

 

Antyki

Cenne (także sentymentalnie) przedmioty zawsze myjemy ręcznie. Redukuje to ryzyko uszkodzenia naczynia czy utraty połysku.

 

Zmywarka może bardzo ułatwić życie i zaoszczędzić nam sporo czasu. Pod warunkiem, że będziemy używać jej umiejętnie ma znaczne szanse by zostać naszym najlepszym kuchennym przyjacielem.

 

 

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty