Porcelana MariaPaula Moderna – ukłon w stronę najlepszego, polskiego designu lat 60. XX w.

Porcelana MariaPaula Moderna – ukłon w stronę najlepszego, polskiego designu lat 60. XX w.

Ogromna popularność stylu mid-century (lata 50. i 60. XX w.) w nowoczesnym wzornictwie owocuje nowymi kolekcjami porcelany, które stanowią współczesną interpretację tamtego stylu. Należy do nich Moderna, zaprojektowana we współpracy z Mariuszem Wolińskim dla marki MariaPaula, produkowana w renomowanych polskich fabrykach porcelany, z materiałów najwyższej jakości.

 

Najmodniejsze wzorce

Na największych targach dóbr konsumpcyjnych, takich jak targi Ambiente we Frankfurcie nad Menem, tryumfy święcą style kojarzące się z wygodą i naturą. Faworytami są organiczne kształty, nieregularności i płynne linie. Dominują przedmioty wyglądające subtelnie i lekko. Taka właśnie była polska ceramika z lat 60. XX w., projektowana w duchu „New Look”, stylu, który zapoczątkowany został debiutancką kolekcją Christiana Diora i bardzo szybko z wybiegów trafił do pracowni projektantów przedmiotów użytkowych.
 
Pasujące do ducha epoki wzornictwo zapanowało wtedy również w Polsce. Na gruncie odwilży politycznej było to jak łyk świeżego powietrza, delikatny zefir z Zachodu. Poszukiwania estetyczne projektantów z Polski zaowocowały wtedy wieloma kultowymi dziś projektami, docenianymi i nagradzanymi na arenie międzynarodowej. W projektowaniu organicznych kształtów, zupełnie zrywających z tradycyjnymi fasonami naczyń, prym wiódł Lubomir Tomaszewski. Wystarczy wspomnieć jego słynne serwisy Ina i Dorota. Bardzo nowatorski wówczas serwis Prometeusz Danuty Duszniak zdobył bardzo wiele nagród. Takie przykłady można mnożyć.
 
Dziś sukcesy polskich projektantów na arenie międzynarodowej znów staja się widoczne, więc wraca się do złotego okresu w polskim designie. Właśnie do niego nawiązuje projekt kolekcji MariaPaula Moderna. To ukłon w stronę najlepszych polskich projektantów. Subtelny „cytat” z lat 60. XX w. wyraża się w harmonii organicznych kształtów, prostocie bazy, wykończonej subtelnymi liniami oraz optycznej nieregularności podkreślonej złotym zdobieniem o zmiennej szerokości.
 

Kolekcja porcelany MariaPaula Moderna

 

Ponadczasowo nowoczesny styl i piękno utylitaryzmu

MariaPaula Moderna urzeka nie tylko designem wzorowanym na lekkim, ponadczasowo nowoczesnym stylu lat 60., ale także funkcjonalnością. W procesie projektowania wiele uwagi poświęcono użytkowemu kontekstowi kolekcji – uwzględniono problemy ergonomii. Dobrze leżące w dłoni uszka, uchwyty pokrywek (przypominające małe grzybki), które łatwo chwycić, odpowiednie wielkości i pojemności naczyń, delikatnie zaokrąglone kanty w kwadratowych talerzach, dobrze osadzone, lekko „zatopione” pokrywki, które na pewno nie spadną podczas przenoszenia naczyń oraz wygodne, nowoczesne dzióbki – te wszystkie elementy stanowią walory estetyczne, a jednocześnie funkcjonalne i definiują kolekcję Moderna.

Filiżanka ze spodkiem MariaPaula Moderna Filiżanka ze spodkiem MariaPaula Moderna
Cukiernica porcelanowa MariaPaula Moderna Cukiernica porcelana MariaPaula Moderna

 
Manifestacja najbardziej chlubnej polskiej tradycji, zgodna ze współczesnymi, światowymi trendami kolekcja idealnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, bo – tak jak one – wyraża piękno utylitaryzmu.
 

Porcelana MariaPaula - kunsztowna, ręczna praca
Jeśli jesteście ciekawi, jak wytwarzana jest piękna polska porcelana MariaPaula, zapraszamy na film. Będziecie pod wrażeniem, jak delikatna, precyzyjna ręczna praca jest potrzebna, by na Waszych stołach zagościło prawdziwe piękno.

Porcelana MariaPaula - kunsztowna, ręczna praca
Jeśli jesteście ciekawi, jak wytwarzana jest piękna polska porcelana MariaPaula, zapraszamy na film. Będziecie pod wrażeniem, jak delikatna, precyzyjna ręczna praca jest potrzebna, by na Waszych stołach zagościło prawdziwe piękno.

Piąty fason na 5-lecie marki MariaPaula

Są już kolekcje porcelany MariaPaula dla wielbicieli eleganckiej klasyki, geometrycznych kształtów, świeżości oraz natury zaklętej w porcelanie. Piąta kolekcja – zaprojektowana na 5-lecie marki – skierowana jest do miłośników jednego z najlepszych okresów w polskim designie – lat 60 XX w. Modernistyczny, awangardowy styl tamtych czasów jest bowiem ponadczasowo nowoczesny i bardzo modny. Twórcza kontynuacja najlepszych, polskich wzorców, parafraza kultowych projektów, jaką jest MariaPaula Moderna to hołd złożony wielowiekowej tradycji polskiej porcelany i najlepszemu okresowi w polskim wzornictwie.
 
Kolekcja idealnie białej i gładkiej porcelany MariaPaula Moderna wpisuje się w odświeżony trend lat 60 XX w.: „piękna na co dzień i dla wszystkich”. To polski, nowoczesny projekt i polska porcelana, produkt, który pochodzi wyłącznie z renomowanych, polskich fabryk.

Dobry wybór

Kolekcja dostępna jest w gotowych zestawach kawowych i obiadowych dla 6 osób, małych zestawach upominkowych oraz na sztuki. Można wybrać wersję białą lub zdobioną ręcznie prawdziwym złotem. Talerze dostępne są w dwóch wersjach – okrągłej i kwadratowej – które można dowolnie ze sobą łączyć, zgodnie z modnym trendem mix & match (mieszaj i łącz). W jej skład wchodzą:
 

  • waza (2,5 l), imbryk (1 l) i cukiernica (200 ml) o najbardziej charakterystycznych dla kolekcji kształtach i dobrze osadzonych pokrywkach z wygodnymi uchwytami
  • sosjerka (450 ml) i mlecznik (250 ml), które są poziomą i pionową wersją jednego kształtu
  • filiżanka (250 ml) dobrze leżąca w dłoni i spodek (15,5 cm)
  • okrągłe salaterki o średnicach 17 i 25 cm
  • po 2 rozmiary półmisków: owalnych (28 i 33 cm) i prostokątnych (24 i 33 cm)
  • talerze okrągłe: deserowe (16,5 i 20,5 cm), płytki (24 cm) i głęboki (18 cm)
  • talerze kwadratowe: deserowy (20,5 cm), płytki (25 cm) i głęboki (20,5 cm).

 
Z elementów kolekcji można stworzyć zgodny z potrzebami i preferencjami, indywidualny zestaw naczyń, który będzie prawdziwą ozdobą każdego posiłku i wizytówką domu podczas przyjęć. Można wybrać talerze jednego rodzaju lub dowolnie połączyć dwie geometryczne formy. Gotowe zestawy, zapakowane w kolorowe kartony, idealnie nadają się na elegancki prezent.

Przeczytaj również

Przydatne produkty