Przechowywanie żywności, przypraw, ciasta. Rodzaje pojemników, ich wady i zalety

Przechowywanie żywności, przypraw, ciasta. Rodzaje pojemników, ich wady i zalety

Dłużej świeża żywność, naturalnie pachnące przyprawy, zawsze aromatyczna kawa… A wszystko to w dobrze zorganizowanej i gustownie urządzonej kuchni. Odpowiednio dobrane pojemniki do przechowywania żywności pomogą Ci  zdrowiej i smaczniej przyrządzać codzienne posiłki.

 

W czasach coraz szybszego tempa życia i coraz mniejszej ilości prywatnego czasu, trendem stały się weekendowe zakupy żywności. Kupujemy więcej z myślą o tym, by zapewnić sobie odpowiednią ilość żywności na cały pracujący tydzień. Czasem dajemy się skusić promocjom, które potrafią „zmusić” nas do zakupu większej niż planowaliśmy ilości wybranych produktów. I zdarza się niestety, że część z nich ulega zepsuciu lub traci większość swoich właściwości, czy to odżywczych, czy po prostu estetycznych.

Część produktów można oczywiście zamrozić i wykorzystać w późniejszym czasie. Ale nie wszystkie się do tego nadają, a poza tym nawet codziennie zużywane produkty warto odpowiednio przechowywać. Dzięki temu zachowają one pełnię swoich wartości odżywczych i zdrowotnych, a dobre rozplanowanie przechowywania przyniesie Ci dodatkowe korzyści: lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni (np. w lodówce czy szafce kuchennej) czy jeszcze piękniejszy wygląd Twojej kuchni, dzięki odpowiedniemu dobraniu pojemniczków.

Aromatyczne sery najlepiej przechowywać i podawać w na specjalnych deskach z kloszem Aromatyczne sery najlepiej przechowywać i podawać w na specjalnych deskach z kloszem
Słoiki szklane dobrze sprawdzają się w przechowywaniu kawy Słoiki szklane dobrze sprawdzają się w przechowywaniu kawy

Wszystkie pojemniki, w których chcemy przechowywać żywność, powinny posiadać odpowiednie oznaczenia, czyli symbol "do kontaktu z żywnością". Nie polecamy stosowania pojemników bez tego oznakowania – mogą one zachowywać się nieprawidłowo w kontakcie z żywnością i w ekstremalnych przypadkach zagrażać zdrowiu Twojemu i Twojej rodziny.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są ogromne ilości wzorów i kształtów pojemników do przechowywania żywności – bez większego trudu znajdziesz takie, które oprócz swojej funkcjonalności, spełnią także Twoje oczekiwania estetyczne i świetnie wpasują się w wybrane dla nich miejsce w kuchni.

Wielka różnorodność panuje także w kwestii materiałów, z których wykonane są pojemniki. Tu niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór pod kątem tego, co zamierzasz w nich przechowywać. Nie wszystkie bowiem można trzymać w każdym rodzaju pojemnika.

 

POJEMNIKI DO PRZECHOWYWANIA ŚWIEŻEJ ŻYWNOŚCI W LODÓWCE I ZAMRAŻARCE

Służą przede wszystkim do łatwej i wygodnej organizacji wnętrza lodówki czy zamrażarki. Pojemniki mają zazwyczaj bardzo regularny kształt, dzięki czemu są bardzo "ustawne" i pozwalają lepiej ułożyć produkty. Dużą ich zaletą jest szczelne zamknięcie, dzięki czemu przede wszystkim żywność dłużej zachowuje świeżość. Druga ważna zaleta - pozwalają na odseparowanie produktów o intensywnym zapachu, dzięki czemu z lodówki po jej otwarciu nie uderza nas gama intensywnych zapachów, a inne produkty nie "przechodzą" np. aromatyczną wonią sera, czy zapachem ryby.

 • Pojemniki z tworzywa sztucznego – koniecznie muszą posiadać symbol „do kontaktu z żywnością”, są odporne na uszkodzenia mechaniczne; ich szczelne zamknięcia w postaci pokryw zabezpieczają przed dostaniem się powietrza do potraw oraz przed wymieszaniem się zapachów, np. w lodówce, większość nadaje się również do zamrażania; często też posiadają etykiety wielokrotnego zapisu, dzięki którym możesz opisywać zawartość pojemniczków – łatwiej potem odszukasz pojemnik z potrzebnym produktem. Pojemniki do przechowywania żywności z tworzywa świetnie sprawdzają się w domowej kuchni jako "organizery" - łatwo utrzymać porządek w lodówce czy zamrażarce, przechowując żywność w ustawnych, szczelnie zamykanych pojemnikach.
 • Pojemniki silikonowe – dość uniwersalne, również podobnie jak te z tworzywa, świetnie sprawdzają się do organizacji i łatwego ustawiania żywności. Nadają się do używania w kuchenkach mikrofalowych, są odporne na niskie temperatury, dlatego zamkniętą w nich żywność można również zamrażać; najczęściej są rozkładane, dlatego zajmują w szafce niewiele miejsca;

Warto jeszcze wymienić kilka specjalizowanych pojemników - jak specjalne deski z kloszem do przechowywania serów (dzięki czemu nie schną one i nie pleśnieją tak szybko, a intensywny zapach nie rozchodzi się po lodówce) oraz pojemniki na ciasto - dzięki którym łatwo schowamy do lodówki wypieki, nie ryzykując jego zgniecenia, czy pobrudzenia masą innych produktów.

Bez pojemników kuchennych, pozwalających na organizację i przechowywanie świeżej żywności trudno obejść się w kuchni. Są jednym z akcesoriów, które można nazwać kuchennymi niezbędnikami. Mają bardzo dużo zalet :

 • - wybierasz dopasowane do Twoich potrzeb rozmiary, dzięki czemu zmieszczą się w lodówce, szafce, na kuchennej półce czy w torebce;
 • - można w nich zamrażać żywność;
 • - są trwałe, higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości;
 • - chronią żywność przed wilgocią i wysychaniem;

 

Porcelanowe puszki i pojemniki są cudowną ozdobą domowej kuchni Porcelanowe puszki i pojemniki są cudowną ozdobą domowej kuchni

 

POJEMNIKI DO PRZECHOWYWANIA PRZYPRAW I PRODUKTÓW SYPKICH

Pojemniki, puszki i słoje do przechowywania sypkiej żywności mają za zadanie przede wszystkim przedłużać jej przydatność do spożycia i zachowywać walory smakowe i estetyczne. Przechowywanie mąki, soli, cukru, herbaty czy kawy jest dużo bardziej wygodne i praktyczne - zapobiega zawilgoceniu i zwietrzeniu. Kapitalną cechą pojemników na produkty sypkie jest również ich estetyka - możemy wręcz przebierać w kształtach i dekoracjach. Każda pani domu może wybrać pojemniki czy puszki odpowiednie do charakteru własnych wnętrz. Nikt chyba nie zaprzeczy, że dobrze dobrane pojemniki cudownie prezentują się w kuchni, wprowadzając do niej domowy, swojski klimat.

 • Pojemniki szklane – są niezwykle higieniczne, nie chłoną zapachów, są idealne do aromatycznych przypraw, cukru czy makaronów, a także do różnego rodzaju słodkości; są również ozdobą każdej kuchni. Najczęściej są to ozdobne słoje lub słoiki. Szklane pojemniki ze względu na swoją przeźroczystość pięknie eksponują zawartość, stanowiąc dodatkowo ozdobę kuchni;
 • Pojemniki z tworzywa sztucznego – koniecznie muszą posiadać symbol „do kontaktu z żywnością”, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą są niskie ceny i praktyczność;
 • Pojemniki porcelanowe – najbardziej reprezentacyjne, wykonane ze szlachetnej porcelany, która nie wchodzi w reakcje z żywnością. Najlepiej przechowywać w nich produkty sypkie, jak kawa, sól, cukier, mąka czy też różnego rodzaju przyprawy, są oryginalną ozdobą kuchennych blatów i półeczek;
 • Pojemniki metalowe – należy unikać potraw kwaśnych oraz innych (np. soli), które mogą wchodzić w reakcje z metalem, mając negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze sprawdzają się w przechowywaniu herbaty, kawy czy makaronu;
 • Pojemniki kamionkowe – pojemniki czy beczki kamionkowe - ze względu na ogromną odporność kamionki na produkty kwaśne - są doskonałe od przechowywania smalcu, kiszonych ogórków czy kapusty, są niezwykle funkcjonalne, estetycznie wykonane i przystosowane do długotrwałego przechowywania żywności. Są też cudowną ozdobą tradycyjnie urządzonej kuchni;

 

Metalowe puszki sprawdzają się w przechowywaniu produktów sypkich i wypieków (ciastek) Metalowe puszki sprawdzają się w przechowywaniu produktów sypkich i wypieków (ciastek)

 

POJEMNIKI DO PRZENOSZENIA ŻYWNOŚCI

Ważnym tematem jest także przenoszenie żywności. Tu zdecydowanie polecamy szczelnie zamykane pojemniki z tworzywa sztucznego lub silikonowe. Te same, które mogą nam służyć do przechowywania świeżych produktów w lodówce - lub specjalnie do tego przeznaczonych.

Każdy rodzic codziennie przygotuje dziecku drugie śniadanie do szkoły. Najmniej pożądanym efektem jest zapewne przesiąknięcie zapachu jedzenia do szkolnych zeszytów, lub co gorsza – wypłynięcie zawartości do wnętrza dziecięcego plecaka.

Większość z nas także zabiera je ze sobą do pracy. W dobie mody na zdrowy tryb życia coraz częściej przygotowujemy różnorodne sałatki, także jako posiłek w czasie pracy. Pojemniki na żywność pozwolą bezpiecznie (dla samej żywności, jak i np. dla pozostałej zawartości torebki) przenieść ją na odległość i co ważne – nadal cieszyć się pełnią jej smaku. Pojemniki takie nadają się także do użycia w mikrofali, dzięki czemu możesz także podgrzać swój posiłek. Świetnie sprawdzają się niewielkie, wygodne i szczelnie zamykane śniadaniówki (tzw. lunch boxy).

Popularne śniadaniówki (lunch box) Popularne śniadaniówki (lunch box)

 

Turystyczny wyjazd lub weekendowy piknik w mieście? Tu także pomocne będą te same pojemniki. Bezpiecznie i zdrowo przewieziesz rodzinny posiłek na łono natury. Oszczędzisz czas na przygotowywanie posiłku podczas wyjazdu, spędzając mile czas z najbliższymi. Posiłki przygotowane w domu będą smakowały równie dobrze. Do tych celów warto posiadać kilka nieco większych pojemniczków, w których będziemy mogli zabrać posiłek dla całej rodziny.

Oczywiście są takie produkty, które nie lubią zamknięcia w żadnym pojemniku. Cebula w rajstopach ? Zabawne, ale prawdziwe. Nasze babcie cebulę często przechowywały w rajstopach, wiążąc supełki między jedną, a drugą. Wtedy na dłużej zachowywała swoją świeżość. Dziś często przechowuje się cebulę w specjalnych workach czy koszach. W koszach wiklinowych czy innych wyposażonych w otwory wentylacyjne dobrze również przechowywać ziemniaki, które nie lubią światła i wilgoci.

Pojemniki to niezwykle praktyczne i funkcjonalne akcesoria kuchenne, które możemy wykorzystać na różne sposoby. Dobrze dobrane, pomogą lepiej zorganizować dostępną przestrzeń oraz ochronią naszą żywność przed szkodliwymi czynnikami i pomogą dłużej zachować ją w świeżości. Te przeznaczone do produktów sypkich czy pieczywa, stojąc na kuchennych półkach dodatkowo upiększą wnętrze kuchni. Ważne, by trzymać się zasad ich użytkowania – bo przecież zdrowie jest najważniejsze.

 

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty