Styl skandynawski - prostota i minimalizm we wnętrzach

Styl skandynawski - prostota i minimalizm we wnętrzach

Francuska projektantka mody Coco Chanel mówiła : „Moda przemija, a styl pozostaje”. Każdy z nas ma swój własny styl bycia, zachowania i ubierania. Styl to coś osobistego i indywidualnego, coś bardzo charakterystycznego, wyróżniającego nas, dane miejsce czy rzecz od innych.

 

Kiedy zaczynamy urządzać swój dom czy mieszkanie,  zaczynamy zastanawiać się jak powinno wyglądać. Jaki styl powinien mieć wystrój, jakie dodatki dobrać, aby wszystko ze sobą współgrało i tworzyło niezwykłą, spójną całość. W ostatnim czasie bardzo modny i popularny jest styl skandynawski. Został on zapoczątkowany w Szwecji przez artystę Carla Larssona, który zaczął rozjaśniać wnętrza, aby ożywić chłodne, ponure wieczory i poranki.

Wazony dekoracyjne w naturalnej odsłonie
Wazony dekoracyjne w naturalnej odsłonie Wazony dekoracyjne w naturalnej odsłonie

 

Styl skandynawski to prostota, naturalne materiały i kolory, takie jak biały, szary, brązowy i czerwony. Głównym, przewodnim kolorem jest jednak kolor biały. Styl ten występuje w trzech odmianach :

  • szwedzkiej – charakteryzuje się znaczącym minimalizmem, bardzo mała ilość dekoracji zdobi przeważnie białe wnętrza, wyposażone w naturalne, ekologiczne, wykonane z jasnego drewna meble
  • duńskiej – jasne odcienie zdobione są subtelnymi, romantycznymi, ale fantazyjnymi detalami w niebieskich i wrzosowych barwach
  • fińskiej – tworzona jest na zasadzie kontrastu, np. bieli z czernią czy grafitem, dominują geometryczne kształty i funkcjonalne formy

Skandynawskie wnętrza są proste, przejrzyste i świetliste. Królują w nich naturalne materiały, jak drewno, bawełna, len czy wiklina. Z założeń stylu, pomieszczenia muszą mieć jak najwięcej światła. Aby je bardzo dobrze rozświetlić, często na oknach nie zakłada się firan, zasłon, ani żadnych innych ozdób. Gładkie kolory ścian idealnie współgrają z naturalnymi, drewnianymi podłogami i meblami. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że wnętrza wydają się większe niż w rzeczywistości.

W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się również meble, stoły i półki wykonane z drewnianych palet. Często w stanie surowym lub pomalowane na biało będą idealnym dopełnieniem stylu skandynawskiego.

Dekoracyjne lampy stołowe Dekoracyjne lampy stołowe
Dekoracyjne lampy stołowe Dekoracyjne lampy stołowe
Obrus na stół w naturalnej kolorystyce Obrus na stół w naturalnej kolorystyce

 

Wykonane z surowych, naturalnych materiałów elementy wyposażenia wnętrza w stylu skandynawskim warto ozdobić tkaninami o różnych fakturach i kształtach oraz kolorowymi akcentami. Świeczniki, butelki czy wiklinowe elementy dodadzą uroku i ciepła chłodnym barwom. Charakterystyczne dla tego stylu są również proste ramki ze zdjęciami, zawieszane na ścianach w dużych ilościach. Uroku i niepowtarzalnego charakteru doda wnętrzu oryginalny napis zawieszony na ścianie lub ustawiony na komodzie.

Na drewnianych stołach pozbawionych obrusów lub ozdobionych naturalnym lnem czy bawełną powinny zagościć odpowiednie dla skandynawskiego stylu naczynia. Zastawa zawsze w jednym kolorze , proste, bez dekoracji szklanki, dzbanki i karafki oraz klasyczne sztućce będą doskonałym uzupełnieniem. Ewentualne wzory na porcelanie to zaczerpnięte z natury motywy roślinne lub zwierzęce oraz paski, zygzaki i gwiazdki. Zastawa stołowa powinna posiadać mocny, kolorystyczny akcent, aby ożywić przeważające we wnętrzu jasne barwy.

W kuchennym królestwie warto umieścić garnki i czajniki w intensywnych kolorach. Mile widziane będą również wielofunkcyjne kosze wiklinowe czy szufladowe regały, które stanowią idealne uzupełnienie zarówno wyposażenia kuchni, salonu, jak i łazienki. Doskonała organizacja i praktyczne przechowywanie to coś bardzo cenionego przez Skandynawów, dlatego takie rozwiązania są jak najbardziej wskazane w urządzaniu wnętrz w ich stylu.

Świeczniki imitujące naturalne materiały Świeczniki imitujące naturalne materiały
Osłonki na doniczki imitujące naturalne materiały Osłonki na doniczki imitujące naturalne materiały

 

Radosnymi akcentami w ożywieniu skandynawskich wnętrz będą kolorowe, szklane świeczniki i lampiony. Doskonale współgrają ze światłem i potrafią stworzyć niepowtarzalne efekty, nadając pomieszczeniom szyku i blasku. Będą one zatem nie tylko doskonałym źródłem światła, ale piękną ozdobą każdego wnętrza.

Istota stylu skandynawskiego to inspiracja prostotą i naturą. Naturalne materiały, czyste, jasne barwy i ciekawe, fantazyjne akcenty dekoracyjne to wszystko co stworzy prawdziwy skandynawski klimat. Właściwe połączenie wszystkich charakterystycznych elementów stworzy w każdym wnętrzu niezwykłą, przytulną atmosferę.

 

Przeczytaj również

Przydatne produkty