Walentynki. Skąd się wzięło święto zakochanych i jak je spędzić?

Walentynki. Skąd się wzięło święto zakochanych i jak je spędzić?

14 lutego to magiczna data szczególnie dla wszystkich zakochanych. W tym wyjątkowym dniu wszystkie pary mają szansę, aby w niepowtarzalny sposób wyznać sobie uczucia.

 

W tym czasie sklepowe witryny i kwiaciarnie przepełnione są czerwonymi sercami, pluszowymi misiami i kwiatami, w szczególności czerwonymi różami. Skąd wzięły się Walentynki i w jaki sposób spędzić ten romantyczny czas z ukochaną osobą? Postaramy się, choć w minimalny sposób pomóc rozwiązać wszystkie wątpliwości.

Skąd wzięły się Walentynki?

Skąd wzięły się Walentynki?

Nazwa tego niezwykłego święta pochodzi od imienia Św. Walentego – patrona zakochanym. Św. Walenty był biskupem Terni oraz kapłanem rzymskim. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim 14 lutego.

Legenda głosi, że Św. Walenty udzielał ślubu młodym zakochanym pomimo zakazu władcy, przez co został wtrącony do więzienia. Wtedy też zakochał się w córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Niestety cesarz Klaudiusz nie zaakceptował miłości dwojga zakochanych i skazał Walentego na ścięcie. Przed tragiczną śmiercią Walenty zdążył napisać list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”.

Zanim Święto Zakochanych dotarło do Polski przemierzyło cały świat. Od średniowiecza obchodzone było w południowej i zachodniej Europie. Nowożytne zwyczaje związane z Walentynkami rozpoczęły się w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą zachowaną walentynkę możemy zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. Została ona nadana w 1415 roku przez księcia Orleanu – Karola, który uwięziony w londyńskim Tower wysłał swojej żonie kartkę z wyznaniem miłości.

Do Polski Walentynki dotarły w latach 90 ubiegłego wieku. Od początku Walentynki nie miały samych zwolenników, wręcz przeciwnie miały swoich przeciwników. Polacy uważali ten dzień za zamerykanizowane święto. Z biegiem lat coraz więcej osób przekonało się jednak do tego zwyczaju i z radością celebruje to święto.

Jak i gdzie spędzić walentynkowy wieczór z ukochaną osobą?

Nie musimy zachodzić w głowę, jaki prezent kupić. Wystarczy drobny, niedrogi upominek podarowany prosto od serca.

Najpopularniejszym upominkiem są walentynkowe kartki zrobione własnoręcznie lub kupione w sklepie. Najważniejsze, aby zawarte w nich wyznania miłości było szczere i prawdziwe. Nie musimy przepisywać oklepanych wierszyków, by w prosty sposób wyrazić prawdziwe uczucie, jakim darzymy drugą osobę.

Oprócz kartek popularne są różnego rodzaju czekoladki. W każdym sklepie dostępne są w przeróżnych postaciach, ale najważniejszy jest fakt, że niezmiennie, cały czas mają moc afrodyzjaków. Smak czekolady kocha przecież chyba każdy z nas.

Prezent prosto od serca

Prostym, uniwersalnym upominkiem może być również porcelanowy kubek z romantyczną dekoracją, poduszka czy ramka na wspólne zdjęcie. Obowiązkowo wszystkie upominki muszą mieć czerwony akcent, najlepiej symbol miłości – serce. Dodatkowo Paniom możemy ofiarować bukiet pięknych, czerwonych róż.

Walentynkowy kubek

Aby ten wieczór był naprawdę wyjątkowy pamiętajmy o romantycznej kolacji. Może to być posiłek zarówno w eleganckiej restauracji, jak i przy blasku świec w domowym zaciszu. Dobrze wszystkim znane przysłowie mówi: „przez żołądek do serca”. Zapewne to nie lada wyzwanie, ale pamiętajcie, że nie muszą to być wykwintne i wyszukane dania. Najważniejsze, żeby były wykonane własnoręcznie – a ich idealnym uzupełnieniem będzie dobre, czerwone wino podane w eleganckich kieliszkach.

Kieliszki do wina czerwonego Rubin
Romantyczna kolacja we dwoje

Oczywiście zwieńczeniem romantycznej kolacji powinien być słodki deser uzupełniony o owoce – np. o soczyste truskawki, które można zanurzyć w mlecznej, rozpuszczonej czekoladzie. Jeżeli koniecznie chcesz by na stole pojawiło się ciasto, możesz przygotować je przy pomocy tortownicy w kształcie serca. Może to być dowolne ciasto, ale sam kształt formy do pieczenia uczyni ten deser naprawdę wyjątkowym.

Walentynkowy deser

Na koniec nie zapomnij o świecznikach czy lampionach . Będą one rozpraszać światło świec, tym samym tworząc niebywały spektakl wizualny, gwarantujący romantyczny nastrój.

Romantyczne chwile, dzięki nastrojowemu światłu ozdobnej latarni

Jak wiemy uczucia powinniśmy okazywać ukochanej osobie codziennie - jednakże Walentynki są doskonałą okazją, aby zrobić to w naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Nie przeoczmy zatem tej okazji i włóżmy w ten romantyczny wieczór całe nasze serce, a efekt na pewno będzie oszałamiający, a może nawet…. przerośnie nasze najśmielsze oczekiwania.

Romantyczny Walentynkowy wieczór Romantyczny Walentynkowy wieczór

Przydatne produkty

Przeczytaj również

Przydatne produkty