Whisky - w czym podawać, jak pić?

Whisky - w czym podawać, jak pić?

Podobno do smaku whisky trzeba dojrzeć. To trunek ekskluzywny, o nieoczywistych walorach smakowych. Na jej smak wpływa nie tylko rodzaj zboża, z jakiego jest destylowana, ale również i materiał wykonania beczki, w której leżakuje. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób picia, a nawet podania.

 

Najpopularniejsze typy whisky

Odmian szlachetnej whisky jest naprawdę wiele, a jej typy dzieli się na 3 podstawowe, a te na kolejne, z których najpopularniejsze są:

 • single malt to whisky wyłącznie ze słodu jęczmiennego pochodząca z jednej wytwórni, jednej beczki i jednego destylatu. Koneserzy cenią ją za swój niepowtarzalny smak, wynikający z suszenia słodu na torfowych paleniskach i leżakowania w starych beczkach. Jest to najdroższy rodzaj whisky.
 • blended malt stanowi „mieszaninę” powstałą ze słodów jęczmiennych różnych destylarni,
 • blended powstaje w wyniku połączenia od kilku do kilkudziesięciu gatunków typu single malt z dodatkiem około 70% whisky zbożowej (grain). Jest to najpopularniejszy typ whisky.
Karafka i szklanki do whisky Altom Design

Jak podawać whisky?

Najpopularniejszym i najbardziej klasycznym szkłem do serwowania whisky jest prosta szklanka o grubym, szerokim i ciężkim dnie, zwana old fashioned. Taka konstrukcja dodaje jej stabilności, co było szczególnie ważne w dawnych klubach dla gentelmanów, w których naczynia z tym trunkiem stawiano w różnych miejscach – nie tylko na stolikach, ale i pikowanych kanapach. Dziś szklanki do whisky przybierają różnorodne kształty, jednakże łączy je jedno – grube dno.

Szklanki do whisky Szklanki do whisky

Szklanki nie są jedynym naczyniem, w których serwowanych jest ten trunek. Prawdziwi koneserzy najszlachetniejszych gatunków whisky degustują ją zawsze w tulipanowych kieliszkach, bez żadnych dodatków, w małych ilościach, pijąc powoli, aby trunek mógł „rozlać się” po języku i oddać „wszystkie swoje nuty”. Jeśli chcemy popróbować drogiej, szkockiej whisky, a nie mamy typowych kieliszków do tego trunku, możemy również użyć kieliszków do brandy i koniaku, które są niższe, ale również zwężają się ku górze

Szklanki i kieliszki do whisky Szklanki i kieliszki do whisky

W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne jest picie whisky nie tylko ze szklanek i specjalnych kieliszków do degustacji, ale również z małych kieliszkach do tzw. „shotów”. Naczynia te posiadają dość grube ścianki, a ich pojemność wynosi ok. 50 ml. Shot whisky rozpowszechnili amerykańscy kowboje. Pije się je na jeden łyk, bez żadnych dodatków lub z kostką lodu.

Kieliszki do shotów Kieliszki do shotów

Oprócz szklanek, kieliszków do degustacji oraz kieliszków do shotów do serwowania whisky wykorzystuje się także uniwersalne, niskie szklanki do drinków. Podaje się w nich ten szlachetny trunek z różnymi dodatkami (np. cola).

Szklanki do whisky Szklanki do whisky

 

Whisky dla początkujących

Na początku smak whisky może się wydawać zbyt mocny, dlatego poleca się delikatne rozwodnienie, przez dolanie wody lub dodanie kilku kostek lodu. Popularne jest też picie whisky typu blended z colą i lodem, w szklankach z grubym dnem.

Kamienie chłodzące do whisky Kamienie chłodzące do whisky

Istnieje też wiele drinków na bazie whisky, z których najpopularniejszy to Old Fashioned, pity w szklankach o tej samej nazwie. To wytrawny drink na bazie bourbona, z nutką słodyczy i ziołowym posmakiem angostury (gorzka wódka o ciemnobrązowej barwie).

W cieplejsze dni sprawdzi się Sweet Strawberry Whisky, czyli whisky z truskawką i cytryną. Taki drink serwuje się w niskich, pękatych szklankach do drinków.

Szklanka idealna do Strawberry Whisky Szklanka idealna do Strawberry Whisky

 

Ciekawostka: whisky czy whiskey?

Whisky to alkohol, który najczęściej produkowany jest w Szkocji, Kanadzie oraz Japonii. Jest on przeważnie destylowany dwukrotnie i powinien leżakować w dębowych beczkach przynajmniej przez trzy lata. Whiskey jest podobna do whisky, jednak ta wytwarzana jest głównie w USA i Irlandii. Jej amerykańska wersja najczęściej jest robiona z kukurydzy (i nazywana jest bourbonem). Z kolei Irlandczycy robią ją ze słodu jęczmiennego i bardzo często destylują trzy razy.

PRZEPISY NA DRINKI Z WHISKY

PRZEPIS: SWEET STRAWBERRY WHISKY

Składniki:

 • 50 ml whisky
 • 30 ml syropu truskawkowego
 • 3 truskawki
 • 1/4 cytryny
 • woda gazowana
 • kruszony lód
 • szklanka do drinków i whisky o zwężonym otworze

Sposób przyrządzenia:

Kruszonym lodem zasypujemy szklankę do połowy. Następnie dodajemy zmieszane wcześniej w shakerze whisky z syropem. Dorzucamy pokrojone truskawki i cytrynę, uzupełniamy pokruszonym lodem, a na koniec dodajemy odrobinę wody mineralnej gazowanej.

PRZEPIS: OLD FASHIONED

Składniki:

 • 40 ml bourbon whiskey
 • kilka kropli angostury
 • skórka z pomarańczy
 • 10 ml syropu cukrowego lub 1 łyżeczka cukru
 • do 40 ml wody gazowanej
 • lód
 • szklanka typu old fashioned

Sposób przyrządzania:

Do shakera wlewamy bourbon, syrop cukrowy (zamiennie można wsypać 1 łyżeczkę cukru) i 2-4 krople aromatycznej angostury. Następnie dodajemy lód i mieszamy przez ok. 30 sekund (jeżeli drink ma być przygotowany w bardzo tradycyjny sposób, shaker można wymienić na szklankę barmańską, a składniki wymieszać łyżką). Obieraczką do cytrusów ścieramy trochę skórki pomarańczy, nacieramy nią szklankę i wrzucamy odrobinę do jej wnętrza. Do szklanki wkładamy lód i wlewamy „miksturę” przygotowaną w shakerze. Na koniec dolewamy odrobinę wody.

Przeczytaj również

Przydatne produkty