Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 440

Strona:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. ...
 7. 19

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 440

Strona:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. ...
 7. 19

Polska porcelana - luksusowa ozdoba każdego stołu

 

Polska porcelana cieszy się dużą popularnością i renomą nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Polska zastawa stołowa słusznie kojarzona jest z ponadczasowym pięknem, luksusem, prestiżem i elegancją. Kunszt wykonania i tradycja w połączeniu z modnymi motywami i bogactwem barw tworzą razem niepowtarzalne kolekcje na miarę XXI wieku. Polska porcelana stanowi prawdziwą ozdobę stołu, która towarzyszy domownikom przy najważniejszych uroczystościach i spotkaniach rodzinnych, ale coraz częściej także podczas codziennych śniadań i przerw na kawę z deserem. To ona odpowiada za prezentację dań oraz współgra z innymi elementami aranżacji stołu. Zmysłowa, aksamitna w dotyku zastawa porcelanowa dodaje charakteru i klimatu domowym posiłkom.

 

Polska porcelana - czego dowiesz się z tego wpisu?

 • ● Czym jest porcelana i jak odróżnić ją od kamionki czy fajansu?
 • ● Gdzie powstała pierwsza polska fabryka porcelany?
 • Najlepsza polska porcelana - jak rozpoznać porcelanę najwyższej jakości?
 • ● Na których polskich serwisach do dziś jadają przywódcy innych krajów?

 

Polska porcelana - szlachetność i elegancja zamknięte w filiżance

Porcelana to nic innego, jak rodzaj białej, bardzo wysokiej jakości prześwitującej ceramiki szlachetnej. Skąd wynika jej szlachetność i wyższość nad typowymi wyrobami ceramicznymi jak fajans, kamionka, czy także powszechna terakota? Gdyż porcelana wymaga najlepszego doboru surowców i najwyższego kunsztu wykonania. Nie wszyscy wiedzą, iż porcelana została wynaleziona już w VII wieku w... Chinach! Jest wytwarzana, między innymi, z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Podczas wypalania temperatura może sięgać do 1460 °C! Wyroby porcelanowe zachwycają ludzi od wieków. Są czymś więcej niż zwykłym przedmiotem codziennego użytku. Przede wszystkim jest to produkt szlachetny, gdyż powstaje wyłącznie z naturalnych półproduktów i minerałów, pozyskiwanych głównie ze skał magmowych.

 

 

 

Poznaj bliżej trzy główne składniki porcelany:

Glinka kaolinowa - Kaolin (glinka porcelanowa) – skała osadowa zawierająca w swym składzie głównie kaolinit, a także m.in. kwarc i mikę. Powstaje na skutek wietrzenia skał magmowych, metamorficznych i osadowych.

Skaleń - minerał w skorupie ziemskiej. Tworzy kryształy mieszane. Są obok kwarcu najważniejszymi minerałami skałotwórczymi większości skał magmowych. Charakteryzuje go piękna biała, która może przybierać czerwony lub niebieski odcień.

Kwarc - minerał znajdujący się w skorupie ziemskiej. Jest składnikiem wielu skał magmowych. Czysty, bezbarwny kwarc nazywany jest kryształem górskim lub skalnym. Może przybierać wiele odcieni - od bezbarwnej barwy po różowy, fioletowy, zielony, czy nawet czarny.

 

 

Polska porcelana? Nie daj się zwieść! Dowiedz się jak rozpoznać najlepszą polską porcelanę!

 Obecnie porcelana New Bone China uważana jest za jedną z najszlachetniejszych rodzajów porcelany dostępnych na rynku. Porcelana NBC wytwarzana jest z wyselekcjonowanych surowców, o dużej czystości. Ma piękny, delikatnie kremowy odcień, gładkie szkliwo, a dodatkowo jest twarda i wytrzymała na ścieranie. Jest bardzo odporna na częste użytkowanie i zmywanie ręczne oraz mycie w zmywarkach (dekoracje bez złota i platyny). W skali twardości Mohsa porcelana ma stopień 7, gdzie najtwardsza stal ma tylko 6,5, a 10 to twardość diamentu! Wysoka jakość przekłada się na piękny wygląd i niezwykłą wytrzymałość. Porcelana, mimo nowoczesnych technologii nadal wymaga pracy ręcznej. Zarówno na etapie wytwarzania, jak i dekorowania produktów. Wielokolorowe dekoracje wymagają zastosowania kilku barwników i starannego ich doboru. Na szczególną uwagę zasługują odcienie różu czy fuksji, które są bardzo trudne do uzyskania na porcelanie i wymagają licznych prób i doboru proporcji. Aby uzyskać odpowiedni kolor do barwników, często dodaje się prawdziwe złoto. Wszystkie kolekcje porcelany Altom Design oraz MariaPaula wykonane są z wysokiej jakości porcelany New Bone China w kolorze złamanej bieli.

 

Czy wiesz, gdzie jest pierwsza polska fabryka porcelany? Otóż nie w Polsce!

Pierwsza polska fabryka porcelany, a w zasadzie fajansu, powstała z inicjatywy księcia Józefa Klemensa Czartoryskiego w 1784 roku. Fabryka Fajansu w Korcu na Wołyniu (dziś tereny Ukrainy) była już drugą wytwórnią fajansu na terenach dawnej Rzeczypospolitej. W 1789 w tejże fabryce zaczęto produkować wyroby porcelanowe. Z tego względu za pierwszą polską manufakturę porcelany uważa się właśnie Fabrykę Fajansu w Korcu.

 

Na których polskich serwisach do dziś jadają przywódcy innych krajów?

W wyniku połączenia dwóch najstarszych w Polsce fabryk: Zakładów Porcelany "Ćmielów" i Porcelany "Chodzież" powstała największa fabryka porcelany cienkościennej w Europie o nazwie: Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież". W okresie międzywojennym do współpracy z Ćmielowem zapraszano wybitnych projektantów. Klasyczna kolekcja "Empire" pochodząca z tamtego okresu została zaprojektowana na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby w Zamku Królewskim. W 2012 została oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Jest także używana na dworze królewskim w Belgii, w Kancelarii Prezydenta RP, Watykanie oraz placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie. Kolekcja "Empire" jest produkowana do dziś i jest nadal dostępna w sprzedaży.

 

 

 

W naszej ofercie znajdziesz modne i wpisujące się w trendy kolekcje porcelany marki Altom Design oraz ekskluzywne polskie zastawy stołowe MariaPaula.

 

Zaaranżuj wygląd stołu z pieknowdomu.pl i ciesz się atrakcyjną świąteczną aranżacją, którą z pewnością doceni każdy gość Twojego domu.