Garnitury do kawy

Garnitur do kawy z pięknej porcelany to najlepszy sposób na stylowe podanie gościom tego aromatycznego napoju. Piękna porcelana do kawy umili Ci także chwile wyciszenia i relaksu w gronie najbliższych. Wszak nic tak nie odpręża jak gorąca kawa czy herbata w pięknej porcelanie.

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 33

Strona:
  1. 1
  2. 2

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 33

Strona:
  1. 1
  2. 2

Garnitury do kawy

Porcelanowe garnitury do kawy to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Garnitur kawowy z pewnością będzie często wykorzystywany zarówno przy codziennej kawie czy herbacie w gronie najbliższych, jak i w czasie uroczystych przyjęć rodzinnych. Garnitur do kawy możesz dobrać do własnego gustu, a nawet do konkretnej okazji. Inny będzie służył nam na co dzień, a inny postawimy na stole przy rodzinnych uroczystościach czy specjalnych okazjach. Gdy zbliżają się ważne wydarzenia, uroczyste chwile spędzamy przy pięknej, szlachetnej porcelanie, często wyjątkowo i szlachetnie zdobionej.

Co się składa na garnitur kawowy?

Pełny garnitur kawowy składa się zazwyczaj z kilkunastu porcelanowych elementów:

  •  • filiżanki do kawy wraz ze spodkami
  •  • talerzyki deserowe
  •  • imbryczek do kawy
  •  • mlecznik i cukierniczka

Te najbardziej podstawowe to oczywiście porcelanowe filiżanki ze spodeczkami. Ale garnitur do kawy to także talerzyki deserowe, imbryk, mlecznik czy cukierniczka. Złożony z tych wszystkich elementów zestaw pozwoli Ci spójnie i pięknie zaaranżować stół na ważne okazje. A dokładnie z ilu elementów składa się garnitur do kawy, zależy od wielkości zestawu, czyli na ile osób jest przeznaczony. Może to być kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt elementów w przypadku najbardziej rozbudowanych zestawów. Jeżeli jednak masz już w domu swój czajniczek i inne elementy zastawy i szukasz tylko filiżanek ze spodkami, takie garnitury do kawy, będą złożone z mniejszej liczby elementów i będą tańsze. Tradycyjnie garnitury do kawy mogą być na 6 lub 12 osób.

Garnitur do kawy na 6 lub 12 osób

Porcelanowe garnitury do kawy i herbaty najczęściej są dostępne w wersjach dla 6 lub 12 osób. To pozwala dobrać odpowiednią ilość zastawy stołowej do Twoich własnych potrzeb. W większości kolekcji porcelany możesz też dokupić do serwisu także dodatkowe, pojedyncze elementy zastawy, komponując tym samym swój własny, unikalny zestaw kawowy lub dokupując potrzebne elementy porcelany, gdyby zaistniała taka potrzeba. Ile więc konkretnie elementów powinien posiadać pełny i kompletny garnitur kawowy. Taki, który przeznaczony jest dla 12 osób to nawet 39 elementów lub więcej. Przy wyborze nie patrz jednak tylko i wyłącznie na tę liczbę. Spójrz, jakiego rodzaju zastawa znajduje się w garniturze do kawy i dla ilu jest osób. Więcej elementów nie zawsze oznacza lepiej. Jeżeli w garniturze do kawy znajdują się talerzyki, których nie będziesz używała, lepiej wybrać zestaw mniejszy i nie dopłacać nie potrzebnie.

Garnitur do kawy - skąd ta nazwa?

Kiedy słyszymy garnitur, pierwsza myśl, jaka napływa, zapewne dotyczy rodzaju ubrania. Skąd więc wzięła się nazwa garnitur do kawy? Słowo garnitur ma wiele znaczeń. Pochodzi ono z języka francuskiego, gdzie garniture oznacza ozdabiać lub zaopatrywać. W języku niemieckim słowo garnitur oznacza po prostu zestaw. Również w języku polskim garnitur może oznaczać zestaw, jakąś grupę przedmiotów połączoną jakąś wspólną cechą. W ten sposób używa się tego słowa rzadziej, jednak dowodem na to jest wciąż żywe określenie garnitur do kawy. Jest nic innego jak zestaw filiżanek, talerzyków itp. do podawania kawy. Z kawą połączona jest często jakaś słodka przekąska, niektórzy dolewają do kawy mleka lub dodają cukru i dlatego garnitur do kawy może być tak rozbudowany - w jego skąd będą wchodziły wszystkie elementy zastawy związane z podawaniem kawy.