Słoiki i słoiczki na domowe dżemy i konfitury pozwalają nam zamknąć smaki lata i jesieni wraz z ze wszystkimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi pysznych, dojrzałych owoców.

Domowe dżemy i konfitury to jedne z najpopularniejszych przetworów, przygotowywanych w sezonie letnim w polskich domach. Choć możemy je wygodnie kupić w sklepach, to nadal o wiele bardziej ufamy własnoręcznie przygotowywanym bez konserwantów, wyłącznie z naturalnych składników dżemom.

Zamknięte w niewielkich słoikach owocowe dżemy przygotowujemy ze świeżych, dojrzałych owoców oraz cukru. Słoiki z gotowym dżemem pasteryzujemy, by pozbyć się drobnoustrojów, a potem przechowujemy w chłodnym miejscu.

Konfitury to owoce smażone (nie gotowane, jak w przypadku dżemów) w syropie z cukru. Do konfitur używamy całych owoców, które po usmażeniu, kilkukrotnie gotujemy tak, aby pozostały w całości. Po tym procesie wkładamy do słoików.

Słoiki do domowych dżemów i konfitur są zazwyczaj niewielkie - od 150 do maksymalnie 500 ml, tak aby otwartego słoiczka nie trzeba było przechowywać zbyt długo. Przechowywane w chłodnym miejscu, w małych słoiczkach dżemy i konfitury na długo zachowają smak i wartości odżywcze świeżych owoców.