Szklanki do kawy latte i latte macchiato

Szklanki do latte i latte macchiato

Jaką wybrać szklankę do latte albo do kawy latte macchiato? Skąd w ogóle pomysł na szklankę zamiast filiżanki, która zwyczajowo jest kojarzona z kawą? Zacznijmy w ogóle od tego co to jest kawa latte albo latte macchiato. Już na wstępie dla niektórych może być zaskoczeniem, że latte i latte macchiato to dwie różne kawy.

Latte po włosku oznacza "mleko", a macchiato słowo "poplamione". Kawę latte i sposób ich podawania w wysokich i smukłych szklankach wymyślili właśnie włosi. Do espresso dodaje się spienione mleko, ale ze względu na różny sposób dodawania mleka - albo mleko wlewamy do kawy, albo kawę do mleka możemy uzyskać, albo kawę latte, albo latte macchiato. Czym dokładnie różnią się oba napoje i jak je dokładnie przyrządzać to osobny i dłuższy temat.

Kawa latte to nie tylko degustacja smaku, ale też uciecha dla oka. A to właśnie dzięki szklankom do latte. Klasyczną filiżankę zastąpiono smukłą i wysoką szklanką. Szklanka do latte bardzo często ma małe ucho, choć nie jest to reguła. Najbardziej klasyczna szklanka do latte będzie szersza u góry i będzie się zwężała ku dołowi, gdzie postawiona jest na szerszej nóżce. Od takiego wzorca szklanki do kawy latte lub latte macchiato mogą występować jednak różne odstępstwa. Cechą, która jednak wyróżnia wszystkie szklanki do latte, jest jej smukły i wysoki kształt.

Ostatnio popularne stają się również szklanki do latte z podwójnymi ściankami. Świetnie się one prezentują i pozwalają dłużej utrzymać ciepło, ale o tych szklankach będzie za chwilę.

Dlaczego szklanka do latte macchiato?

Odpowiadając na to już wcześniej zadane pytanie, odpowiedzią jest wyjątkowy wygląd kawy latte, szczególnie latte macchiato i rozkład warstw kawy. Kawa latte posiada dwie warstwy - kremowej mlecznej kawy z pianką u góry. Kawa latte macchiato jest jeszcze bardziej spektakularna. Kawa espresso znajduje się pomiędzy płynnym mlekiem na dole i pianką mleczną u góry. Te trzy warstwy wyglądają wspaniale w wysokiej szklance do latte.

Szklanka do latte a do latte macchiato - czy powinny być różne?

Czy szklanka do latte i do latte macchiato powinna być różna? Nie ma reguły, która by mówiła, jaka szklanka powinna być do latte, a jaka do latte macchiato. Tym bardziej że nawet kawę latte macchiato większość osób po podaniu i przed wypiciem ostatecznie miesza - wtedy różnica między oboma napojami praktycznie zanika. 

Jeżeli jednak można się czymś kierować przy wyborze szklanki do latte lub latte macchiato to jej szerokość. Kawa latte będzie się dobrze prezentowała w wysokich i wąskich szklankach, jak i tych niższych i bardziej pękatych, kiedy kawa latte macchiato będzie wyglądała najlepiej w smukłych szklankach, gdzie trzy warstwy będą wyraźnie widoczne.

Szklanki termiczne do kawy latte - z podwójnymi ściankami i dnem

Ostatnio bardzo popularne do kawy latte stają się szklanki termiczne z podwójnymi ściankami i podwójnym dnem. Szklanki termiczne prezentują się wyjątkowo, ze względu na pustkę pomiędzy jedną i drugą ściankę. Dodatkową zaletą termicznych szklanek do latte jest ich zdolność do trzymania ciepła. Kawa latte już w momencie podania jest nieco chłodniejsza, ponieważ do espresso została dodana spora ilość mleka - co prawda podgrzanego, ale nie do tak wysokie temperatury niż espresso. Kawa latte ma idealną temperaturę do picia, zaraz po podaniu. Termiczna szklanka do latte pozwoli utrzymać tę temperaturę znacznie dłużej niż  klasyczna szklanka "jednościankowa".

Szklanki do latte z uchem czy bez?

Czy szklanka do latte powinna być z uchem, czy nie to dosyć ciekawe zagadnienie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najbardziej klasyczne szklanki do latte są jednak wyposażone w ucho. Jest to nawiązanie do tradycyjnych filiżanek, ale też praktyczny zabieg, bo kawa może być zwyczajnie zbyt ciepła na chwycenie jej w dłoń, jeżeli jednocześnie ścianka szklanki nie jest bardzo gruba. Dzisiaj jednak style i formy mieszają się w sposób nowoczesny. Szklanka do latte może być więc z uchem lub bez.

Co ciekawe również w przypadku szklanek termicznych do latte mamy możliwość wybrania szklanki z uchem lub bez. Izolacyjna ścianka sprawia, że gorący napój nie będzie nas parzył, więc to czy wybierzesz szklankę termiczną do latte z uchem lub bez w tym wypadku to tylko kwestia gustu.

Jaka powinna być wysokość i pojemność szklanki do latte lub latte macchiato?

Szklanki do latte są pojemnościowo wyraźnie większe niż klasyczne kawowe filiżanki. Wynika to z faktu, że kawa latte ma w sobie znacznie więcej mleka niż inne rodzaje kaw. Szklanka do kawy latte może mieć więc od 250 ml do nawet 400 ml lub więcej. 

Wysokość szklanki do latte będzie zależała od jej smukłości. Szersze szklanki do latte mogą mieć około 10-11 cm. Smukła szklanka do latte standardowo ma 13-14 cm, a najwyższe nawet 17 cm.

Bardzo dobrze gusta naszych klientów pokazuje to, czego szukają. Najczęściej szukane szklanki do kawy latte lub latte macchiato to:

  •  • szklanki do latte 400 ml
  •  • szklanki do latte 350 ml
  •  • szklanki do latte 300 ml
  • oraz
  •  • szklanki do latte 13 cm
  •  • szklanki do latte 12 cm
  •  • szkalnki do latte 14 cm

Wszystkie rodzaje szklanek do kawy latte lub latte macchiato znajdziesz w naszym sklepie - bartdzo dobrze więc trafiłaś!

Szklanki do kawy latte pojedyncze lub w zestawie

Wybierając szklanki do latte lub latte macchiato dobrze jest od razu wybrać zestaw. Bardzo rzadko zdarza się, że kawę taką jak latte będziemy pić w samotności. Kawę powinniśmy pić zawsze w towarzystwie i celebrować tę chwilę. Szklanki do latte możesz kupić w zestawach po dwie, cztery lub sześć. W naszym sklepie bardzo dużo wagi przykładamy do zabezpieczenia przesyłek. Szkło i porcelana to kruchy materiał. Kupując w sklepie internetowym Pieknowdomu.pl masz pewność, że Twoje szklanki do latte dotrą do domu bezpiecznie w całości.