Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 56

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

1-24 z 56

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Deska do krojenia – dla wygody i bezpieczeństwa

Każdego dnia spędzamy w kuchni mnóstwo czasu na przygotowywaniu posiłków, sprzątaniu czy organizowaniu przestrzeni. Wszystkim zależy na tym, aby znaleźć sposoby, dzięki którym praca będzie przyjemniejsza i łatwiejsza. Pomóc może deska do krojenia, która jest koniecznym elementem wyposażenia i nie można o niej zapomnieć podczas kompletowania kuchennych przyborów.

Warto mieć na względzie, że deski do krojenia dostępne są w przynajmniej dwóch wariantach – drewnianym i plastikowym. Niektóre charakteryzują się elastycznością, inne z kolei są zupełnie twarde. Na jednych doskonale kroi się mięso, na drugich z łatwością przygotujemy rybę. Zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi i odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie posiłki będziemy przygotowywać najczęściej na desce do krojenia, a odpowiedź pomoże podjąć decyzję.

Deska do krojenia drewniana – estetyczna i praktyczna

Takie rozwiązanie jak deska do krojenia to nie tylko cenny element wyposażenia, z którego korzystamy podczas przygotowywania posiłków. Często przechowujemy ją w widocznych miejscach, więc pełni w pewien sposób funkcję dekoracyjną. Nic zatem dziwnego, że kiedy zastanawiamy się, jakie deski do krojenia wybrać, zwracamy także uwagę na ich wygląd.

Wiele osób interesuje przywiązanie do tradycji, a samą kuchnię urządza na wzór klasycznych trendów aranżacyjnych, skupiających się na połączeniu drewna z metalowymi zdobieniami. W przypadku takiej estetyki deska do krojenia drewniana idealnie wpisze się w założoną stylistykę. Wiele propozycji wyposażono w specjalny uchwyt o dwojakim zastosowaniu. Możemy trzymać go podczas krojenia, aby deska się nie ślizgała po blacie oraz zawiesić ją na przygotowanym do tego haczyku.

Oczywiście deska do krojenia drewniana to nie tylko kwestia estetyki. Trzeba również spojrzeć na względy funkcjonalne. Przede wszystkim propozycje sklepu Piękno w domu wykonane są m.in. z drewna bambusowego. Roślina ta znana jest ze swojej twardości. Mówi się wręcz, że na Ziemi jest zaledwie kilka rodzajów drewna, które są w stanie przewyższyć twardością bambus. Taka opcja powinna być zatem wybrana przez osoby, które często korzystają z desek do krojenia i oczekują od nich wytrzymałości oraz odpowiedniego stopnia twardości. Należy też podkreślić, że drewno wykazuje właściwości antybakteryjne, lecz niestety absorbuje zapachy, zwłaszcza składników o bardzo silnym aromacie. Ma to duże znaczenie podczas przygotowywania posiłków, zwłaszcza jeśli deska ma być używana przez wiele lat.

Kolejnym atutem, jaki gwarantuje deska do krojenia drewniana, jest to, że nie tępi ona noży. Nawet egzemplarze wykonane z twardego materiału nie będą stanowiły zagrożenia dla ostrości naszych sztućców. Jest to doskonała informacja dla osób, które nie mają zestawu profesjonalnych noży kuchennych i większość prac związanych z krojeniem oraz porcjowaniem żywności wykonują jednym narzędziem. W takim wypadku szybko się okaże, iż deska bambusowa do krojenia pozwala nam na rzadsze korzystanie z ostrzałki.

Deska do krojenia plastikowa – niedroga i łatwa w czyszczeniu

Alternatywą dla wariantów drewnianych jest deska do krojenia plastikowa. Ten rodzaj produktów cechuje się zauważalnie niższą ceną oraz lżejszą wagą. Wiele egzemplarzy wyposażono w specjalny materiał antypoślizgowy, dzięki czemu deska lepiej trzyma się podłoża, gwarantując przy tym większy komfort podczas pracy.

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to plastikowe warianty są zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów. To właśnie dlatego jest to doskonała opcja dla entuzjastów nowoczesnych kuchni urządzonych z dbałością o unikatowe połączenia żywych, intensywnych barw. Deski z dużym powodzeniem mogą okazać się cennym dodatkiem, podkreślającym estetykę pomieszczenia. Ponieważ deska do krojenia plastikowa jest też stosunkowo tania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić kilka propozycji w różnych kolorach i wykorzystać je konkretnie w celach ozdobnych.

Jak natomiast to rozwiązanie sprawdza się podczas codziennych prac kuchennych? Podstawową zaletą plastiku jest łatwość utrzymania go w czystości. O ile produkty drewniane są polakierowane i odpowiednio zaimpregnowane, aby można było myć je pod bieżącą wodą, to niektóre zabrudzenia naprawdę trudno usunąć. W przypadku desek z tworzywa sztucznego podobnych problemów nie będzie. Co więcej – bez trudu umyjemy je także w zmywarce, co na pewno ucieszy osoby borykające się z brakiem czasu na codzienne sprzątanie w kuchni.

Problemem, na jaki często zwraca się uwagę przy okazji zakupu produktów wykonanych z plastiku, jest kwestia konieczności częstszego mycia ze względu na bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. Plastik nie ma takich właściwości bakteriobójczych, co deska drewniana do krojenia, zatem trzeba pamiętać o jej dokładnym oczyszczeniu bezpośrednio po użyciu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zdołamy usunąć wszystkie bakterie, dobrym pomysłem będzie po prostu zakup kilku desek o jasno sprecyzowanym przeznaczeniu: deski do krojenia mięsa w jednym kolorze, w innym – do warzyw, ryb itd.

Deska do krojenia – zamów już dziś!

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że wariant drewniany jest użyteczniejszy od plastikowego. Oba materiały mają swoje ograniczenia oraz zalety. Wiele zależy od osobistych preferencji nabywcy, czasu, jaki poświęca na przygotowanie posiłków oraz jego wygody.

Często mówi się, że drewniana deska do krojenia jest zdrowsza właśnie ze względu na kwestię antybakteryjną. Natomiast trzeba pamiętać także o tym, iż drewno absorbuje zapachy, a te następnie mogą przechodzić do żywności. Nietrudno dostrzec tutaj pewien problem. Plastik natomiast nie wchodzi w reakcję z zapachami, jednak nie gwarantuje bezpieczeństwa przed bakteriami.

Niezależnie jednak od tego, czy interesuje nas drewniana, czy plastikowa, duża deska do krojenia, czy mała – w sklepie Piękno w domu bez problemu znajdą się propozycje dostosowane do zróżnicowanych potrzeb nabywców. Wystarczy tylko zapoznać się z asortymentem i wybrać odpowiednie rozwiązanie skrojone na miarę swoich oczekiwań. .