Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

3 produkt(ów)

Siatka Lista

Ustaw kierunek malejący

3 produkt(ów)

Kawiarka do kawy – najpopularniejsza metoda parzenia

kawiarka do kawy espresso ze stali nierdzewnej altom design 450mlKażdy dzień rozpoczynasz od filiżanki aromatycznej kawy? Spróbuj przygotować ją w nieco inny sposób niż na co dzień, a od razu poczujesz różnicę. Zamiast po prostu zalewać porcję kawy gorącą wodą, skorzystaj z możliwości kawiarki. Jest to ciśnieniowy czajnik w małym rozmiarze, nazywany również makinetką lub mokką. Składa się z kilku części – zbiornika na wodę, filtra i pojemnika górnego z uszczelką. Parzenie kawy za pomocą kawiarki to jedna z najpopularniejszych metod.

Kojarzy się przede wszystkim z Włochami, lecz staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju. W czym tkwi sekret popularności kawiarki? Dzięki niej można przyrządzać kawę o wyjątkowym smaku i aromacie, a w swoim domu odtwarzać nastrój panujący w oryginalnych, włoskich lokalach. Wydobywający się z tego zaparzacza napar jest intensywny, gęsty i wyborny – jak prawdziwe espresso. Wystarczy jeden łyk tak przygotowanej kawy, aby od samego rana wprawić się w dobry nastrój i poczuć stopniowy przypływ energii do działania. 

Jak wybrać odpowiedni dla siebie model kawiarki?

Parzenie kawy za pomocą kawiarki ciśnieniowej jest naprawdę proste i przyjemne. Zanim jednak będziesz mógł pozwolić sobie na tę małą przyjemność, potrzebujesz odpowiedniego czajniczka. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego produktu? Możesz zacząć od sprawdzenia rodzaju materiału, z jakiego została wykonana kawiarka do kawy. Wyróżnia się kawiarki aluminiowe oraz wytworzone ze stali nierdzewnej. Stalowe można ustawiać na wszystkich źródłach ciepła. Aluminiowe nie nadają się do stosowania na płycie indukcyjnej. 

Kolejny krok to dobór rozmiaru. Kawiarka ciśnieniowa oznaczana jest zwykle rozmiarem w formie pojemności (np. 200 ml) oraz liczby filiżanek (np. 4 filiżanki). Spoglądając na tę liczby, od razu będziesz wiedzieć, ile maksymalnie filiżanek naparu otrzymasz podczas jednego zaparzania. Dodatkowo należy upewnić się, czy wybrana kawiarka została wyposażona w zawór bezpieczeństwa. Jest to niezbędny element do przeprowadzenia bezpiecznego oraz w pełni udanego procesu parzenia kawy w warunkach domowych. 

Przygotowanie kawy w kawiarce w kilku prostych krokach

Gdy już zostanie dostarczona odpowiednia kawiarka do kawy, pozostaje tylko zastosować w praktyce wskazówki dotyczące metody zaparzania. Jak zatem przygotować kawę w takim zaparzaczu, aby cieszyć się jej wybornym smakiem i pobudzającym aromatem? Zacznij od dodania do lejka na kawę zmielonej wcześniej kawy, najlepiej świeżo palonej oraz z ziaren o ciemniejszym stopniu palenia. Następnie wlej wodę do podstawy, do miejsca wyznaczonego przez krawędź zaworu bezpieczeństwa i nałóż na podstawę lejek z kawą. Przykręć górną część i połóż kawiarkę na płytę indukcyjną lub inne przeznaczone do tego źródło ciepła, ustawiając średnią moc grzania. Gdy woda osiągnie punkt wrzenia i przedostanie się do góry poprzez sitko z kawą, rozpocznie się proces ekstrakcji. Po chwili w górnej części kawiarki z wylewek zacznie wydobywać się kawa. Powinna wypływać ona stabilnie i mieć ciemny kolor – kiedy wylewający się płyn stanie się jaśniejszy i zacznie głośno bulgotać, należy zdjąć kawiarkę z palnika. 

Kawiarka ze stali nierdzewnej – uniwersalny wybór 

srebrna kawiarka do kawy ze stali nierdzewnejNajwiększą popularnością wśród czajniczków cieszy się kawiarka ze stali nierdzewnej, co wynika z licznych zalet, jakie oferuje ona użytkownikom. Charakterystyczną cechą kawiarek wytworzonych z tego materiału jest ich uniwersalność. To znaczy, że można korzystać z nich w połączeniu ze wszystkimi źródłami ciepła, czyli kuchenką gazową, indukcyjną, elektryczną i ceramiczną. Konstrukcja ze stali jest odporna na oddziaływanie czynników zewnętrznych i zapobiega powstawaniu rdzy.

 

Dostępna w naszym katalogu stalowa kawiarka na indukcję jest wyposażona w rękojeść z bezpiecznego tworzywa sztucznego, które nie nagrzewa się podczas przyrządzania naparu. Kształt rękojeści pozwala na pewny chwyt oraz wygodne przenoszenie kawiarki w wybrane miejsce. Kawiarka do parzenia kawy wytworzona ze stali jest więc doskonałym wyborem dla każdej kuchni, niezależnie od typu używanej w nim kuchenki. Pozwala na bezpieczne przyrządzenie kawy i wydobycie jej pełnych walorów. Wyróżnia się wytrzymałością i służy swojemu właścicielowi wiernie przez długi czas. 

Utrzymywanie kawiarki ciśnieniowej w czystości

Aby zakupiona kawiarka ciśnieniowa wzorowo spełniała swoje funkcje i za każdym razem pozwalała na przyrządzenie wspaniałego, aromatycznego napoju, należy utrzymywać ją w higienicznej czystości. O stan kawiarki najlepiej zadbać zaraz po przygotowaniu napoju, a w przypadku naprawdę zabieganego poranka poprosić o wyczyszczenie czajniczka bliską osobę. Gdy kawa będzie gotowa i zostanie przelana do ulubionych filiżanek, trzeba usunąć pozostałe w lejku fusy, a następnie pod bieżącą wodą przemyć wszystkie elementy kawiarki. 

Oczyszczone części czajniczka można wytrzeć do sucha czystą ściereczką lub pozostawić je na chwilę do wyschnięcia, a po upływie czasu dla pewności przetrzeć suchym ręcznikiem. Co zyskujesz, troszcząc się o czystość kawiarki do kawy? Pamiętając o myciu części zaraz po przyrządzeniu napoju, przedłużasz trwałość kawiarki i dłużej cieszysz się jej estetycznym wyglądem. Za każdym razem delektujesz się wspaniałym smakiem napoju: czysta kawiarka to pełna aromatu i smaku kawa. 

Kawiarka do parzenia kawy jako ozdoba domowej kuchni 

Odpowiednio dobrany i zadbany czajniczek ciśnieniowy do parzenia kawy pozwala zatem na przyrządzenie naparu we włoskim stylu, zawsze wtedy, gdy tylko pojawi się na niego ochota. Kawiarka na indukcję może stać się również ozdobą domowej kuchni, przyciągając wzrok zaproszonych gości. Wygląda estetycznie umieszczona zarówno na kuchennym blacie, jak i w otwartej półce. Można znaleźć dla niej miejsce także w kredensie, zestawiając z pięknymi filiżankami z porcelany. W każdym punkcie kuchni będzie prezentowała się ciekawie – warto jednak zadbać, aby wybrane miejsce przechowywania było dostępne na wyciągnięcie ręki. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić do zapoznania się z katalogiem kawiarek na indukcję oraz życzyć przyjemnych poranków, w których tle rozwijać się będzie wspaniały aromat kawy.