Kufle do piwa i nie tylko – przyjemność z ulubionego trunkukufel do piwa szklany edwanex beczka 500 ml

Na przestrzeni ostatnich lat kultura spożywania piwa uległa znaczącym przeobrażeniom. Rzemieślnicze browary mają w tym całkiem spory udział. Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla piw koncernowych – często cechują się one niespotykanym dotąd smakiem oraz połączeniem składników.

Tendencja ta zauważalnie podniosła zainteresowanie piwem wśród osób, które wcześniej zwracały swój wzrok w kierunku wina czy whiskey. Otwarcie się na nowe doświadczenia smakowe i opcje gatunkowe współgra też z rozwojem całej związanej z nim kultury. Kufle do piwa stały się nieodzownym elementem kuchennego wyposażenia wielu entuzjastów popijania tego trunku.

Pokal do piwa dla koneserówkufel-do-piwa-szklany-edwanex-gwiazdka-500-ml

Podobnie jak whiskey, wino czy szampan, piwo także można pić z przygotowanego w tym celu szkła. Co ciekawe, w zależności od gatunku tego alkoholu wybiera się różne naczynia. Dobrym przykładem jest pokal do piwa o charakterystycznym wyglądzie – podłużny kielich rozszerzający się ku górze na niewielkiej nóżce. Z pewnością każdy, kto przynajmniej kilka razy spotkał się ze znajomymi w barze lub pubie, widział tego rodzaju szkła. Zwykle podaje się w nich jasne piwa – lagery bądź pilsnery. Co ciekawe, wiele osób – zwłaszcza niezainteresowanych kulturą piwowarską – nie kojarzy nazwy naczynia. Częściej spotyka się określenie szklanka do piwa na nóżce. Chociaż nie jest to przyjęty termin, to nieraz można usłyszeć go w barach i pubach.

Specyficzny design pokali ma nie tylko walor estetyczny, chociaż entuzjaści sączenia piwa zwracają uwagę i na ten aspekt. W kształcie chodzi przede wszystkim o funkcjonalność. Naczynie to służy do podawania wysokogazowanych piw. Ich cechą szczególną jest wzmożone pienienie, zatem rozszerzenie nie pozwala pianie na wydostanie się poza naczynie. Pokal do piwa pozwala też na przyjrzenie się barwie trunku. Ma to znaczenie nie tylko na konkursach i wydarzeniach browarniczych. Entuzjaści piwa znający się na specyfice tego alkoholu również chętnie sprawdzają jego kolor. Jednolita struktura pokali idealnie nadaje się do spojrzenia na płyn pod światło. Pokale do piwa to świetna opcja dla każdego, kto chciałby zaangażować się w kulturę piwowarską nieco bardziej.

Naczynie to z pewnością nada się na prezent dla konesera rzemieślniczych piw, które – dla podkreślenia ich wyjątkowości – należy pić w przeznaczonych do tego naczyniach. Chociaż nie jesteśmy jeszcze może na etapie, w którym degustacja piwa ma podobny status, co raczenie się winem – to dzięki rozwijającym się browarom rzemieślniczym oraz oddolnemu ruchowi mającemu na celu propagowanie odpowiedniej kultury picia tego alkoholu, w którą pokale do piwa są nieodzownie wpisane – to ewidentnie zyskuje ona na znaczeniu.

Kufel do piwa – co w nim pić?pokale do piwa royal leerdam diamond 370 ml komplet 6 szt

Naczyniem, które z degustacją tego alkoholu kojarzy się chyba najbardziej, są kufle do piwa. Charakterystyczne, ciężkie szkło o pojemności nawet do połowy litra przywodzi na myśl piwowarskie święta jak niemiecki Oktoberfest. Na pierwszy rzut oka widać, że masywne, grube szkło zwiększa ciężar naczynia – zdecydowanie nie jest to szkło degustacyjne. Sięga się po nie najczęściej, kiedy chcemy przelać całą zawartość butelki i przez dłuższy czas sączyć ulubiony trunek.

Do jakiego gatunku najlepiej nadaje się kufel do piwa? Jeśli nie jesteśmy purystami, to z pewnością naczynie posłuży nam za podstawowe szkło do wszystkich rodzajów trunku. Jeśli chcielibyśmy jednak zachować wierność etykiecie, należy popijać z niego przede wszystkim piwa marcowe, portery, koźlaki i pilsnery. W kuflach szczególnie atrakcyjnie wygląda porter. Masywne naczynie dobrze koresponduje z ciemną barwą  zawartości oraz niewielką pianką na górze.

Ze względu na swoją masę oraz pojemność kufle do piwa rekomendowane są raczej osobom niemającym problemu z podnoszeniem cięższych naczyń. Będą one świetnym wyborem na spotkanie towarzyskie w gronie bliskich przyjaciół, którzy z równym entuzjazmem podchodzą do degustacji tego alkoholu. Kufle wprowadzają także specyficzny, pubowy klimat – pełen wesołości oraz rozluźnienia. Nie nadają się zatem zbyt dobrze na bardziej formalne spotkania. W tym wypadku pokal do piwa okaże się słuszniejszym wyborem.

Nie można zapomnieć także o dekoracyjnych walorach kufli. Chociaż trzeba powiedzieć, że jest to ozdoba, która najlepiej sprawdzi się w pokoju hobbysty lubiącym eksponować wszystkie przejawy swoich zainteresowań. Stylizowany kufel do piwa sprawdzi się też jako niebanalne miejsce do przechowywania drobiazgów – kluczy czy monet. Tym bardziej że bez problemu znajdziemy takie rozwiązania, które swoim designem przełamują standardowe skojarzenia, jakie pojawiają się w głowie na myśl o tym szkle.

Szklanki do piwa – siła prostotyszklanki pokale do piwa altom design rubin 500 ml 6 szt 2

Chyba najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym szkłem do picia tego alkoholu, są szklanki do piwa. Podobnie jak kufle potrafią mieć one zaskakująco dużą pojemność. Standardowe rozmiary mają około pięciuset mililitrów, lecz w odróżnieniu od wyżej omawianego szkła, nie mają dużej masy właściwej, co znacznie zmniejsza ich wagę. Nawet jeśli są po brzegi wypełnione płynem. Szklanka do piwa jest kategorią samą w sobie, ponieważ w kulturze piwowarskiej występują najczęściej trzy odmiany przeznaczone do podania piw różnych stylów.

Warto zauważyć, że eleganckie szklanki do piwa mają zarówno charakter barowy, jak i nieco bardziej formalny. Nie nasuwają tak jednoznacznych skojarzeń jak kufle. Bliżej im wprawdzie do designerskich pokali, jednak nie wprowadzają koneserskiej atmosfery, która może nie być pożądana na luźnym spotkaniu towarzyskim. 

Do jakich gatunków służą więc szklanki do piwa? Przede wszystkim do lagerów oraz piw pszenicznych. Warto nadmienić, że oba gatunki mają swoje konkretne odmiany tego szkła, chociaż różnice są bardzo subtelne. W przypadku opcji do lagerów mamy do czynienia z nieco szerszą podstawą, natomiast w wariancie do nalewania trunków pszenicznych – podstawa jest znacznie węższa. Szklanka do piwa o jednostajnym rozszerzeniu ku górze, z zauważalnym pierścieniem przy ujściu to natomiast najbardziej uniwersalny rodzaj szkła. Nie ma on jasno sprecyzowanego przeznaczenia, chociaż czasami mówi się, że powstała do podawania jedynie Guinessa.

Widzimy więc, że jest w czym wybierać. Oczywiście podane wyżej rozróżnienia są wyłącznie sugestią. Wielu entuzjastów piwa po prostu ma swój jeden ulubiony rodzaj naczynia i to właśnie z niego raczy się trunkiem. Niezależnie więc od tego, czy mowa tutaj o szklance do piwa na nóżce, kuflach czy standardowych szklankach – chodzi o to, aby spędzić relaksujący czas, racząc się chłodnym piwem.