Noże kuchenne – podstawa komfortowego gotowania

zestaw noży kuchennych W skład kuchennego wyposażenia wchodzi sporo najróżniejszych elementów. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych bez naczyń, garnków czy specjalnych pojemników do przechowywania żywności. Podczas przyrządzania jedzenia najczęściej przydają się jednak noże kuchenne. Ostre, odpowiednio wyprofilowane, dostosowane do określonych czynności.

Dzięki kolekcji noży niestraszne nam żadna kuchenna praca, z powodzeniem poporcjujemy mięso, przygotujemy filet z ryby, z łatwością pokroimy chleb czy poszatkujemy warzywa. Ważne jednak, aby znaleźć taki zestaw dobrze leżący w dłoni. Korzystanie z niewygodnych narzędzi może nie tylko negatywnie wpłynąć na efekt gotowania, ale i potencjalnie zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Wiele osób zachodzi w głowę, czym charakteryzują się dobre noże kuchenne? Jakie właściwości powinny przejawiać, z jakiego materiału być wykonane? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania. Wiele zależy od naszego zapotrzebowania. Niektórzy szukają solidnych narzędzi do oprawiania ryb, inni z kolei – mniej chętnie nastawieni do spędzania długich godzin przy kuchence – chcą możliwie szybko posiekać wszystkie składniki i wrzucić je na patelnię. Jedno jest jednak pewne – zawsze warto kupować noże z myślą o ich przeznaczeniu. Zakup uniwersalnego rozwiązania do wszystkich prac kuchennych nie jest najlepszym wyjściem.

Dobre noże kuchenne – jak wybrać?

nóż do krojenia uniwersalny Na początku warto zwrócić uwagę na to, iż jeśli jesteśmy na etapie kompletowania kuchennego wyposażenia, świetną opcją jest zakup całego zestawu. Producenci doskonale wiedzą, że noże kuchenne mają swoje określone zastosowanie i powinny być wykorzystywane podczas konkretnych czynności. Dzięki nabyciu całego kompletu dowiemy się też, które narzędzie służy do krojenia chleba, a które – do mięsa.

Nie da się ukryć, że nóż musi być ostry i twardy. Nie zawsze jednak mamy możliwość sprawdzenia tych właściwości samemu. Współcześnie coraz częściej kupujemy za pośrednictwem Internetu, powinniśmy zatem dokładnie wczytywać się w specyfikacje techniczne produktów. Informacje dotyczące wytrzymałości i ostrości zawsze obecne są w szczegółowych opisach.

Podczas zakupów przyjrzyjmy się rączce. Dobre noże kuchenne nie mają zwykłych, prostokątnych uchwytów. Widać na nich miejsca, w których tworzywo jest zauważalnie wyprofilowane. Dzięki temu narzędzie pewniej leży w dłoni. Stabilniejszy chwyt gwarantuje zarówno optymalne ułożenie i ruch dłoni podczas krojenia, jak i wygodę. Jeśli gotowanie jest naszą pasją, to nie chcemy zastanawiać się nad dogodnym chwytem, tylko nad tym, jakie składniki przygotować w następnej kolejności.

Elementy kuchennego wyposażenia często wybieramy ze względu na zaufanie do konkretnej marki. Istnieje kilka producentów, których kojarzymy z jakością, natomiast pamiętajmy, że wysoki standard wykonania nie zawsze wiąże się z konkretną firmą. W sklepie Piękno w domu znajduje się starannie wyselekcjonowany asortyment, jeśli chodzi o narzędzia do krojenia. W jego skład wchodzą również propozycje znanych marek, jak chociażby noże kuchenne Fiskars. Natomiast nie jest to jedyny producent, na jakiego warto zwrócić uwagę. Zachęcamy także do zapoznania się z rozwiązaniami sygnowanymi logotypami Altom, Formson, Gerpol, Tarmex czy Valdinox.

Profesjonalne noże kuchenne – materiał wykonania

małe nożyki do warzyw Tworzywo, z którego wykonano narzędzie, jest także tematem wielu niejasności. Współcześnie najczęściej stawia się na stal nierdzewną, podczas gdy rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego. Opcja ta najczęściej uchodzi za tę najwytrzymalszą, która gwarantuje największy komfort użytkowania. Niezależnie od tego, czy interesują nas noże kuchenne Fiskars, czy propozycje od innego producenta, stal nierdzewna to uniwersalnie dobry wybór.

Co natomiast z rozwiązaniami ceramicznymi? Chociaż profesjonalne noże kuchenne ze stali nierdzewnej są na rynku już od wielu lat i z niesłabnącym zainteresowaniem sprzedają się bardzo dobrze, to coraz częściej słyszy się o wzbierającej popularności wariantów wykonanych z ceramiki. Problemem jednak jest ich znacznie mniejsza wytrzymałość. Dwutlenek cyrkonu oraz węglik cyrkonu nie są nawet w połowie tak solidne, jak stal. Jeśli więc zależy nam na wybraniu rozwiązania na długie lata, to właśnie nierdzewne opcje powinny znaleźć się w orbicie zainteresowania.

Dobre noże kuchenne – dlaczego mają różne zastosowania?

nóż do krojenia do kuchniDobrze jest zaadresować często spotykany problem w temacie kupowania noży. Wiele osób, zwłaszcza dopiero rozpoczynających swoją przygodę z gotowaniem, decyduje się na zakup jednego, ewentualnie trzech noży, a następnie użytkuje je do wszystkiego. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów.

Po pierwsze – nawet najlepsze noże kuchenne się tępią. Im częściej po nie sięgamy, tym większe prawdopodobieństwo, że po niedługim czasie będzie trzeba je naostrzyć. Posiadanie większej liczby narzędzi do krojenia redukuje konieczność częstego nadawania ostrości ostrzu.

Po drugie, noże mają konkretny kształt, długość oraz profil w zależności od zastosowania. Opcje do chleba często mają charakterystyczne ząbki ułatwiające wcięcie się w nawet nieco czerstwe pieczywo. Ostrza do obierania są zwykle zauważalnie mniejsze, zaprojektowane tak, aby bez trudu móc prowadzić nóż, trzymając palec na jego tępej stronie. Z kolei warianty do mięsa są zauważalnie większe i szersze, co ułatwia wkrajanie się w nawet twardsze części żywności.

I po trzecie – jak większość elementów kuchennego wyposażenia, noże również mają tendencję do przejmowania intensywnych zapachów żywności. Można to zaobserwować chociażby podczas szatkowania cebuli czy czosnku. Korzystanie z jednego narzędzia do każdego rodzaju składników może więc poskutkować zaburzeniami smaku, co jest skrajnie niepożądane – nawet podczas przygotowania nieskomplikowanych potraw.

Zachęcamy więc do zapoznania się z asortymentem. W ofercie znajdują się nie tylko ostre noże kuchenne, ale również produkty do ostrzenia ostrzy, nożyczki czy designerskie stojaki magnetyczne. Gwarantujemy, że każdy entuzjasta nienagannych narzędzi kuchennych znajdzie tutaj rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb.